VIDEO Dělejte si své ceremonie a oslavy, jak chcete, ale beze mě. Hovoří přeživší holocaustu Toman Brod

26.10.2016 11:45

Historik, spisovatel a pamětník holocaustu Toman Brod soudí, že státní vyznamenání by měl předávat vážený a zasloužilý člověk, který by důstojně reprezentoval tento významný ceremoniál. Protože ho však nemáme, Brod radí raději metály odmítnout a nejít v pátek na Hrad.

VIDEO Dělejte si své ceremonie a oslavy, jak chcete, ale beze mě. Hovoří přeživší holocaustu Toman Brod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínková akce pod názvem Jirko děkujeme. Nemlčíme. Akce se konala v rámci projektu Terezínská štafeta jako vyjádřením úcty Jiřímu Bradymu
reklama

Toman Brod dorazil v úterý odpoledne ke kostelu na pražském Strossmayerově náměstí, kde se konala akce mimo jiné na podporu Jiřího Bradyho, kterému prezident Zeman nakonec v pátek neudělí státní vyznamenání.

Reportáž z akce ZDE

„Přišel jsem sem proto, abych zdůraznil význam udělování státních vyznamenání a medailí lidem zasloužilým, významným a čestným,“ uvedl Brod v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Dle jeho názoru je zapotřebí, aby byly tyto ceny dávány po zralé úvaze – nikoliv přátelům nebo z osobních sympatií – ale proto, aby bylo zhodnoceno životní dílo jejich držitelů.

Neméně důležitá je pak prý také osoba, která vyznamenání uděluje. Brod v této souvislosti navrhuje, aby o propůjčování státních vyznamenání rozhodoval sbor vážených mužů a žen, který by se usnesl, kdo je hoden vyznamenání. Těmto vybraným osobám by následně prezident předal ocenění.

„Ale měl by to být zrovna tak vážený a zasloužilý člověk, který by neznehodnotil význam těchto cen. Který by opravdu byl důstojným reprezentantem toho, jenž tuto významnou akci pořádá,“ zdůraznil historik.

„Bohužel v současné době nemáme žádného reprezentanta, nemáme takového člověka, který by byl důstojným předavatelem nebo udělovatelem cen,“ soudí Brod.

Za dané situace a v daném prostředí by proto dle jeho názoru bylo důstojnější nezúčastnit se těchto ceremonií a ceny odmítnout. A říci: Dělejte si své ceremonie a oslavy, jak chcete, ale beze mě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…