VIDEO Hlásný trouba Mirda Kalousek. Jaromír Soukup brutálně zesměšnil lídra TOP 09

7. 5. 2018 10:17

V humorné zpravodajsko-politické relaci Týden podle Jaromíra Soukupa se generální ředitel TV Barrandov a moderátor v jedné osobě opřel do legendy české politické scény, Miroslava Kalouska. Proč podle něj Miroslav Kalousek ještě pořád není úplnou politickou mrtvolou? Jak je to s kauzou padáků? A udělá Miroslav Kalousek pro pokračování politické kariéry úplně vše? Řešil se i Jiří Dienstbier a neziskovka HateFree.

VIDEO Hlásný trouba Mirda Kalousek. Jaromír Soukup brutálně zesměšnil lídra TOP 09
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Týden podle Jaromíra Soukupa

Začátek nejnovějšího dílu odstartoval skutečně ve velkém: „Vítejte u týdne s Jaromírem Soukupem. A u třiceti let s Miroslavem Kalouskem,“ rýpl si za smíchu publika Jaromír Soukup. Dále přidal známou fotku z Českých Budějovic, kde Kalousek nedávno řečnil zcela opuštěn, jak by se mohlo zdát. Fotka ale dokumentovala místo ještě před začátkem akce – na skutečný Kalouskův projev přišly desítky lidí. „Strašný dav lidí. Budějovice se úplně zastavily, Budvar kvůli té Kalouskově akci stopnul výrobu a kapři vyskakovali z přilehlých jihočeských rybníků. My jsme si dali práci spočítat ono početné publikum, je to přesně 56 lidí čili úplně všichni voliči TOP 09 v Jihočeském kraji,“ glosoval dění Soukup. 

Anketa

Schvalujete vyjádření Miloše Zemana na téma novičok, učiněné 3. května na TV Barrandov?

89%
11%
hlasovalo: 17151 lidí

VIDEO ZDE

„Víte, co mi ta fotka připomíná?“ zeptal se následně diváků Soukup. „Tohle je politický comeback Miroslava Sládka při nedávných oslavách prvního máje. Na této fotce jednoho fotografa, dvou kolemjdoucích, tří holubů a dvou housenek, dělá předvolební kampaň. Ale zatímco Sládek je dávno politická mrtvola, Kalousek se pořád drží. Je to svým způsobem fascinující fenomén, myslím ten Kalousek. Kluk, jehož nesmrtelnost si nezadá s Lordem Voldemortem. Sice nastoupil svoji politickou dráhu v devadesátkách stejně jako Sládek, jenže pořád žije. I když ta náměstí zrovna neplní. A veškerý svůj program postavil na nenávisti k Andreji Babišovi, což je efektivní asi jako opravy dálnice D1 za posledních deset let,“ nešetřil expředsedu druhé nejmenší sněmovní strany Soukup.

„Naopak Babiš si zase kampaň postavil na Miroslavu Kalouskovi. Přičemž tak činí dál a funguje to výborně,“ vysvětlil vztah obou politiků Soukup. Připomněl také, že Babišovu protikalouskovskou kampaň dělají právě ti samí lidé, kteří dříve pracovali na kampani pro Karla Schwarzenberga, Kalouskova souputníka z TOP 09. 

Miroslav Kalousek ale podle Soukupa ještě neřekl v politice poslední slovo. Bude totiž vším, co si lidé budou přát. Připomněl například Kalouskovu účast na pochodu za Tibet. „Miroslav Kalousek byl v životě snad úplně vším, až se z něj nakonec stal Václav Havel, který chodí na demonstrace za svobodný Tibet a bleje na úplně všechny, i na komunisty,“ pokračoval Soukup. Podle něj si ale všechna tato vystoupení musí dát člověk do kontextu osoby Miroslava Kalouska, z jehož strany jde o čistý kalkul. Připomíná Kalouskovu protičínskou politiku v souvislosti s tím, jak Kalousek v roli ministra financí prodával do Číny mimo jiné i dlouhé palné zbraně. „Momentálně je z Kalouska jedna z nejhlasitějších hlásných trub proti Číně. Ve skutečnosti spíše takový hlásný trouba, Mirda Kalousek,“ dodal ironicky Soukup.

Anabáze s Čínou podle Soukupa dokládá Kalouskův oportunismus. Kalousek ucítil možnost zalíbit se pražské kavárně, jindy však příliš oblíbený není, rozhodne-li se vyjít mezi prosté občany. Například proti komunistům reálně nikdy nic neudělal. Před dvanácti lety přitom kývnul na účast ve vládě právě s komunisty. Nyní ze sebe ale podle Soukupa dělá Václava Havla a ohání se svobodným Tibetem a estébákem Babišem. Kalousek tehdy svým lidoveckým spolupracovníkům poslal SMSku ve znění: „Asi se ze mě pozvracíte, ale musím to udělat.“ Soukup to glosoval: „Představa, že se lidovci pozvrací kvůli tomu, že budou u další vlády, je fakt směšná.“ Morální profil Miroslava Kalouska je podle Soukupa někde na úrovni morálního profilu Rumburaka.

Anketa

Kdo byl nejhorším ministrem obrany?

hlasovalo: 6356 lidí
Dále se Soukup věnoval kauzám, na kterých si Kalousek měl přijít na pěkné peníze, jenže mu nikdy nikdo provinění nedokázal. Vzpomněl například skandál s nefunkčními padáky pro českou armádu. Zakázku tehdy provedla firma, která v době podpisu smlouvy existovala pouze několik týdnů. Výsledkem byl minimálně jeden mrtvý voják, podle spekulací ale mnohem více. Podobné to podle Soukupa bylo s kontraktem na modernizaci tanků T-72 za 19 miliard korun. Následoval sestřih rozhovorů s Miroslav Kalouskem, během kterých je údajně politik opilý.

Kalousek ale v nedávné minulosti slavil i výhry. Po poklesu preferencí skomírající KDU-ČSL opustil loď a ve velké politické sázce založil stranu TOP 09, která v době před Babišem dokonce okupovala pozici nejsilnější pravicové politické strany v zemi. Jména jako Kalousek, Schwarzenberg, nebo Laudát lákala zejména pražské voliče. Kalousek byl také autorem kontrolního systému pro přerozdělování evropských dotací. Soukup připomněl i to, jak Kalousek v roce 2005 za nejasných okolností přišel k luxusnímu bytu na pražském Veleslavíně. Ten prý koupil Kalouskův švagr Lubomír Kašák, když předtím od své sestry, Kalouskovy manželky, dostal směnku na 6,5 milionů korun. Kalousek tehdy rezignoval na post předsedy rozpočtového výboru, tudíž poté tehdejší premiér Stanislav Gross po podobné kauze musel odstoupit z postu předsedy vlády. Zmínce neušly ani dva tituly pro nejlepšího ministra financí v oblasti střední a východní Evropy. Česko mělo ale pod Kalouskem v roce 2009 absolutně rekordní schodek rozpočtu, 179 miliard korun.

Zmínce neušlo ani loňské spojení TOP 09 s ministranou LES Martina Bursíka, které ale TOPce nepřineslo očekávaný nárůst voličských preferencí. „Dostala hlasy Bursíka a jeho rodiny, to je plus minus nějakých deset hlasů,“ glosoval to Soukup. Kalousek měl podle Soukupa během sčítání výsledků parlamentních voleb 2017 nervy větší než schodek státního rozpočtu v onom roce 2009. TOP 09 nakonec do Sněmovny prošla z osmého místa se ziskem 5,31 %, jako již tradičně ji zachránila Praha a osoba Dominika Feriho. 

Další část pořadu se věnovala internetu, konkrétně typologii lidí, kteří se v diskusích na internetu vyjadřují k aktuálním problémům. Kromě konspiračních teoretiků si Soukup vzal na paškál zejména rasisty a vulgární přispěvatele. Vyzdvihl případ třídní fotky ZŠ Plynárenská na sociální síti Facebook, pod kterou na adresu malých dětí jiné pleti diskutující pronášeli velmi nevybíravé komentáře. Připomněl, že Bohuslav Sobotka s Jiřím Dienstbierem nabídli firmě Facebook, že stát zavede funkci jakéhosi cenzora, který bude závadný obsah na síti kontrolovat. „Facebook samozřejmě akčním ajťákům, socanům Sobotkovi s Dienstbierem, vysvětlil, že je soukromá firma, která by si to měla hlídat sama,“ poznamenal k tomu Soukup. Hlídání závadných projevů za státní peníze je podle něj problematické z hlediska zachování svobody slova. Jiří Dienstbier, tehdy ministr bez portfeje, mající kontrolu nad lidskými právy a rovnými příležitostmi, však stejně zřídil neziskovou organizaci HateFree, která za státní peníze hlídala nenávist na Facebooku a jinde. Provoz organizace stál desítky milionů ročně, připomněl Soukup a dodal: „Několik lidí za tyto peníze sedí u počítačů a nahlašuje příspěvky, které se jim zdají ošklivounké. HateFree už naštěstí státní prachy nesaje, ale desítky milionů jsou už navždy pryč.“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…