Již koncem loňského roku uvedl španělský ministr pro migraci José Luis Escrivá, že na Kanárských ostrovech by měla vzniknout nová ubytovací zařízení pro migranty o kapacitě zhruba 7 000 lůžek. Nový plán tak reaguje na zvýšený příjezd uprchlíků v roce 2020, kdy španělské ministerstvo vnitra zaznamenalo na ostrovech zhruba osmkrát více nezadokumentovaných běženců než o rok dříve, konkrétně jde o nárůst z 2 687 v roce 2019 na 23 023 v roce 2020. Za obrovským nárůstem je podle všeho i pandemie covid-19, která přinesla severní a subsaharské Africe ekonomické komplikace spojené s úbytkem příležitostí v cestovním ruchu a v dalších odvětvích.
Termín otevření nových ubytovacích kapacit se kvapem blíží, zmíněných 7 000 míst má být na ostrovech Gran Canaria, Tenerife a Fuerteventura otevřeno již v půlce února ve čtyřech předem vybraných lokalitách. Tím se trochu odlehčí dvěma stanovým městečkům, která byla otevřena na ostrově Gran Canaria v souvislosti s loňským zvýšeným příchodem utečenců. Nové ubytování najdou běženci povětšinou v nepoužívaných vojenských objektech, kde budou rozmístěny venkovní stany a migranti zde budou mít poměrně volný pohyb. V budoucnu mají být stany nahrazeny dlouhodobějším řešením.
Ne všichni to ale vidí růžově. Txema Santana ze španělské proimigrační neziskovky Španělská komise pro uprchlíky (CEAR) varuje před nárůstem napětí v místních komunitách. „Hromadění lidí na místech, jako jsou Kanárské ostrovy, nepřinese nic dobrého ani místním, ani uprchlíkům, neboť to komplikuje jejich přístup k právům“. Vláda podle Santany na situaci reaguje se zpožděním a kromě špatné koordinace s lokální samosprávou zanedbává i životní podmínky a práva migrantů. Problém tkví i v neochotě španělské vlády přemisťovat větší počty migrantů do kontinentálního Španělska v obavách, že by to motivovalo další vlny lidí, aby se vydaly na cestu do Evropy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afrika , EU , migrace , novinky.cz , Španělsko , SPD , Maroko , Rozvoral , El País , Kanárské ostrovy , Mauretánie
autor: Marek Korejs
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim