VIDEO z Kyjeva: Skočím, skočím! řval ze střechy Saakašvili, když mu Porošenko poslal šťáru do bytu

05.12.2017 9:50

Světovými médii se šíří jako blesk aktuální zpráva o lapáliích někdejšího gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, který před několika měsíci odešel na pozvání Petra Porošenka na Ukrajinu. Vztahy obou mužů se však razantně zhoršily a dnes jejich spor vygradoval.

VIDEO z Kyjeva: Skočím, skočím! řval ze střechy Saakašvili, když mu Porošenko poslal šťáru do bytu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Michail Saakašvili křičí ze střechy
reklama

Do bytu Saakašviliho byli povoláni příslušníci ukrajinské tajné služby, aby zde vykonali domovní prohlídku. Nicméně někdejší uznávaný reformátor a později ukrajinský gubernátor se odmítl vůli úředníků podvolit a utekl před nimi na střechu. Tvrdí, že pokud neopustí jeho byt, skočí dolů. Na místo již dorazili policejní vyjednavači a lékaři a snaží se očividně rozčíleného muže přimět k tomu, aby se svého úmyslu vzdal. Podle posledních zpráv již Saakašvili opustil střechu a byl eskortován příslušníky ukrajinské tajné služby.

 

Když byl Saakašvili v červnu 2015 s velkou pompou jmenován svým spolužákem Porošenkem gubernátorem Oděské oblasti, slibovali si od tohoto kroku noví vládci země a jejich evropští i američtí podporovatelé mnohé. Oba muže vedle dlouholetého přátelství spojovalo také odhodlání postavit se Rusku a snaha dostat své země z ruského vlivu. Ideálně do NATO či Evropské unie. Saakašvilimu se to však v úřadu prezidenta Gruzie nepodařilo a stejně se zatím vede i Porošenkovi.

Přátelská idylka však mezi oběma výraznými osobnostmi netrvala dlouho. Po přibližně roce a čtvrt se frustrovaný Saakašvili rohodl odstoupit z funkce gubernátora, když jako hlavní důvod uvedl, že necítil prezidentovu podporu. Přišel také s velmi ostrým obviněním a obvinil Porošenka, že místo jeho reformních snah sympatizoval s „kriminálním podsvětím Oděsy“ a znemožnil mu tak fakticky vykonávat jeho práci.

Další měsíce ukrajinskými médii hýbala vzájemná obvinění a urážky, kterými se oba bývalí přátelé navzájem častovali. Porošenko letos v červenci zbavil Saakašviliho občanství a ten se rozhodl utéci do Spojených států. Ze svého amerického exilu vůdce politické strany Hnutí nových sil do Kyjeva vzkázal, že se nevzdá a bude o ukrajinské občanství bojovat. Již v prosinci 2015 přitom přišel Saakašvili o občanství rodné Gruzie a byl zde navíc obviněn ze zneužití svých pravomocí.

Po přibližně dvouměsíčním exilu se Saakašvili po několika neúspěšných pokusech vrátil zpět na Ukrajinu, kde chtěl údajně především bojovat u soudu za návrat odebraného občanství. Vedle toho se také snažil upevnit svoji pozici v rámci opozice proti prezidentu Porošenkovi. Podle některých hlasů Saakašvili dokonce plánoval účastnit se příštích prezidentských voleb. Jeho dnešní zatčení však pravděpodobně jeho další politickou kariéru na Ukrajině ukončilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…