VÍME PRVNÍ Primátor Hřib půjde kvůli svému domu v Kyjích k soudu. Bývalý majitel ho chce nazpátek. Porušil smlouvu, tvrdí

15.07.2019 16:35

Bývalý majitel domu v pražských Kyjích, který v současnosti patří pražskému primátoru Zdeňku Hřibovi (Pirátská strana), chce svou nemovitost nazpátek. Před rokem podal na Hřiba žalobu v civilním řízení. Věc zřejmě částečně souvisí s nepořádkem na Hřibově zahradě, kterého si všimla média.

VÍME PRVNÍ Primátor Hřib půjde kvůli svému domu v Kyjích k soudu. Bývalý majitel ho chce nazpátek. Porušil smlouvu, tvrdí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavební materiál po bývalém majiteli na Hřibově zahradě

Trable současného primátora Prahy Zdeňka Hřiba kvůli jeho chátrajícímu domu v Praze-Kyjích se zahradou zaplněnou haraburdím, kterého si všimla média, skončí s největší pravděpodobností v civilním sporu u soudu.

Bývalý majitel objektu, který Hřibovi před čtyřmi lety dům prodal, takřka sedmdesátiletý Václav A., na něj podal žalobu pro údajné porušení kupní smlouvy. Podle jeho názoru totiž Hřib nesplnil podmínku, ke které se v dokumentu zavázal, a sice že mu s odprodejem četného nářadí a materiálu, jehož zbytky se na pozemku nacházejí dodnes, pomůže prostřednictvím podání nabídek na inzertních serverech. 

Dům situovaný přímo na břehu kyjského rybníka o podlahové výměře 86 metrů čtverečních s pozemkem (zahradou) o rozloze 331 metrů, za který mu Hřib v roce 2015 zaplatil 4,2 milionu korun, chce u soudu vydobýt nazpátek. 

V kupní smlouvě se obě strany před čtyřmi lety dohodly, že dům a pozemek nebudou Hřibovi předány ve „vyklizeném stavu“. Po určitou dobu měl mít bývalý majitel možnost využívat objekt pro umístění svých potřeb jako sklad, a to do doby, než je úspěšně odprodá nebo odklidí.

S odprodejem věcí, mezi kterými bylo údajně technické náčiní, stavební materiál a další, mu měl pomoci Hřib, který se podle kupní smlouvy zavázal k tomu prodejné věci nafotit a rozmístit na inzertní portály, kde je měl nabídnout k odprodeji za finanční částky stanovené Václavem A. Podle aktuální žaloby si předměty, nářadí a harampádí bývalý majitel cenil na přibližně půl milionu korun.  

Nářadí, materiál, automobily?

Žaloba obsahuje i rozsáhlý inventář věcí, které se v té době na pozemku domu nacházely. 

Na zahradě se nacházely například čtyři automobily určené na náhradní díly, dále jedna dodávka, podvozek pro dvounápravový nákladní přepravník, dřevěné trámky na krov na dvojgaráž, nádrž na propanbutan, zahradní nářadí, mříže do oken, nájezdová rampa na osobní automobil, stavební materiál, cihly, obrubníky, podlahové dlaždice, kromě toho pak zahradní mobilní domek, který v minulosti sloužil jako prodejní stánek, spousta stavebního materiálu a nářadí, a to včetně řady elektrických spotřebičů.

Dále lze ze seznamu jmenovat: nářadí, sekyry, pajsry, instalatérský materiál na plyn a vodu, zařízení pro opravy ledniček, chladniček a klimatizací včetně bomb, dvě zánovní a opravené pračky, mnoho nových náhradních dílů na opravy automatických praček, motory, tlumiče, programátory, čerpadla, hadice, řemeny, uhlíky do elektromotoru. Spousta blíže neidentifikovaného materiálu a haraburdí se na zahradě domu nachází dodnes, jak se lze přesvědčit z fotografií přímo z místa.

Dům leží ladem...

Hřib čelí občanské žalobě kvůli tomu, že dvě zmiňované podmínky kupní smlouvy (součinnost při odprodeji věcí a umožnění po přechodnou dobu užívání nemovitosti jako sklad pro bývalého majitele) nedodržel: tato smluvená výsada měla být údajně zrušena předčasně.

Václav A., který původně Hřibovi dům prodal, nejdříve vypověděl smlouvu mimosoudně. „Původně odstoupil od smlouvy, nárok na odstoupení ale Hřib neuznal, a tak se soudíme,“ jeden z právníků muže Norbert Naxera. Bývalý majitel domu se nyní vypovězení smlouvy domáhá soudně: celý obchod chce anulovat a požaduje zpětný přepis katastru, přičemž peníze, které za prodej utržil, hodlá vrátit. Nutno ovšem zmínit, že ceny nemovitostí v Praze v posledních pěti letech (tedy od doby, kdy Hřibovi dům s pozemkem prodal) výrazně poskočily.

Dům uprostřed soudního sporu i s pozemkem leží ladem a není vyklizený ani po čtyřech letech od prodeje. Pikantní navíc je, že v něm po určitou dobu měli přechodně pobývat i bezdomovci. 

Primátora Zdeňka Hřiba jsme kontaktovali se žádostí o vyjádření ve středu 10. července, dále v následujících dnech jsme žádost urgovali. Odpověď jsme dosud neobdrželi...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

7:40 Okamura se před lidmi neudržel: V EU se zbláznili! Green Deal. Elektřina zdraží o stovky procent. Všichni budete na dávkách!

„To, že se vám teď zdražuje elektřina, už je na základě Zeleného údělu EU. Elektřina se má zdražit o…