Václav Cílek varuje: Přijde až miliarda běženců. A ti lidé se nikdy neintegrují. Bude prý nutné nové národní obrození

07.11.2015 8:02

Známý klimatolog a filozof Václav Cílek poskytl obsáhlý rozhovor sobotnímu Právu, ve kterém pohovořil o dramatických změnách, jež náš svět nepochybně čekají. Celkem jsme prý dospěli ke čtyřem zásadním zlomům současně, a to už je skutečně velká bouře.

Václav Cílek varuje: Přijde až miliarda běženců. A ti lidé se nikdy neintegrují. Bude prý nutné nové národní obrození
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

Na úvod se rozpovídal o svých zkušenostech z muslimského světa. „Orientálci jsou většinou milí, mají děti s krásnýma očima a tak podobně, ale vnímáte, že titíž lidé klidně přijdou zapálit křesťanský kostel,“ prozradil Cílek.

Podle něj je navíc nepochybné, že tito lidé zásadně změní Evropu. Když Cílek mluví s vědci zabývajícími se evropskou historií, všichni jsou prý neobyčejně vážní a zasmušilí. „To trauma je doopravdy hluboké a pramení z pocitu, že se opravdu něco děje se samotnou podstatou Evropy,“ varuje.

To, co se děje s Evropou, lze podle Cílka nazvat „perfect storm“. Tak anglosasové říkají obrovské bouřce, ve které se spojí třeba čtyři bouře najednou. A to je případ současné Evropy, kde vygradovalo ve stejnou dobu hned několik problémů.

Začínají narůstat problémy s klimatickými změnami, Evropa má navíc děsivý demografický vývoj, kdy mladých lidí ubývá a ti, kteří zůstávají, nemají zájem téměř o nic. A tito lidé budou v horizontu dvaceti let konfrontováni s miliardou mnohem pracovitějších Asiatů. A navíc se nebudou moci opřít o tradiční evropský sociální systém, který zkolabuje. A do toho všeho ještě přicházejí statisíce imigrantů.

Cílek upozorňuje, že hlavní imigrační vlna přijde kvůli suchu. To se již nyní projevuje v Sýrii a Afghánistánu, ale stamiliony lidí se prý dají na pochod, až se podobné problémy objeví v Africe. „Množství lidí, kteří se mohou dát na cestu, je podle UNESCO miliarda,“ dodává k tomu klimatolog.

Evropští politici si to podle něj neuvědomují, protože už jsou dávno odtržení od normálního života. A navíc se sami ucházejí o hlasy imigrantů, které si nechtějí rozházet.

Co se týče integrace těchto lidí do evropských společností, Cílek je skeptický. „Pokud vznikne ghetto, tak když se podíváme na historii evropských ghett, ti lidé nikdy nesplynou,“ říká Cílek. I v „evropsky předpisové“ Belgii je podle něj integrace Vlámů a Valonů nulová, žijí vedle sebe v prakticky oddělených zemích. Totéž platí o Maďarech na Slovensku nebo o Řecích v Turecku. „V Německu budou ještě za tři sta let syrské nebo afghánské čtvrti,“ prorokuje.

Na dotaz, jak tomu čelit, Cílek odpověděl, že národním obrozením. Musí samozřejmě probíhat v podmínkách jednadvacátého století, ale základem by mělo být uvědomění si vlastní identity.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…