Václav Klaus na Primě: Svět se zbláznil. Paní Merkelové, Šabatové a Marksové chtějí to co kdysi Hitler a Stalin

03.01.2016 12:31

Druhý prezident České republiky Václav Klaus zavítal do první Partie FTV Prima v roce 2016. Pořadu dominovalo téma migrační krize. Proevropští lidé jako jsou „Dienstbierové, Šabatové či Marksové a Merkelové,“ chtějí změnit Evropu tak, jak to kdysi zkoušeli „Stalinové a Hitlerové“. Naši politici si to prý uvědomují, ale odmítají to přiznat veřejně. On se toho však nebojí. Svět má být multikulturní, nemá se všude šířit americká demokracie, ale Česká republika si má zachovat své tradice.

Václav Klaus na Primě: Svět se zbláznil. Paní Merkelové, Šabatové a Marksové chtějí to co kdysi Hitler a Stalin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Partie byl bývalý prezident Václav Klaus

„Já jsem proti šíření nálad, což jsme slyšeli v průběhu devadesátých let. To vyhlásil můj předchůdce ve funkci a já jsem se strašlivě zlobil. Já nemyslím, že Češi měli blbou náladu, ale šířil se tady nesmyslný pesimismus,“ posteskl si druhý prezident České republiky. Uznává, že se všem lidem nežije dobře, mají např. osobní problémy, ale s těmi jim mohou a mají pomoci odborníci.

Své exprezident řekl také o české ekonomice. Té se sice daří, ale podle Klause na tom nemá podíl vláda, jde spíše o přirozený vývoj. Kabinet ho spíše ještě brzdí tím, že vše reguluje, blokuje, zakazuje. „Parlament zřizuje každou chvíli nový a nový úřad,“ zaznělo z úst druhé hlavy státu. Za chybný krok považuje také zavedení elektronické evidence tržeb. Je to přílišná byrokratická zátěž a podvodníci si jen najdou jinou cestu, jak podvádět.

A když má říci, co se české vládě daří? „Vy mě mučíte, abych něco řekl. Tím nechci říct, že není co pochválit... Dobře reaguje na krizi na Východě. Teď přece existuje jediný region, který roste, kde lze prodat zboží, a to je Východ. Tady zmizela podivná, hloupá a ideologická zaslepenost předchozích kabinetů.

Záleží na tom, jestli se necháme zastrašit televizí

Pak už došlo na migrační krizi. Český občan nemá osobní zkušenost, jen záleží na tom, jestli se nechají či nenechají zastrašit večerními zprávami. Protestují málo, a to především proti pasivitě premiéra,“ udeřil Klaus. Bruselské elity by chtěly uprchlíky vítat. Vzorem jim je německá kancléřka Angela Merkelová. „Podobného člověka považuji téměř za opočlověka, který je egoistický a nehledí do budoucnosti,“ pokračoval druhý český prezident. Migranty je podle jeho názoru třeba zastavovat už na hranicích Schengenu. Tady vznikl určitý diskurz, že ti lidé prchají před válkou ve světě a v Evropě hledají ochranu. A to je nesmysl. Ti lidé by se sem neodvážili vydat na masový pochod. K tomuto pochodu byli vyzváni, pozváni,“ poznamenal druhý český prezident.

Evropa si za to může sama systémem, jaký prosazuje, systémem štědrých dávek, politické korektnosti a jejich zvaní. Mělo by to být jinak. Multikulturalismus podle Klause patří do světa, ale ne do země, jako je ta naše. „V malé zemičce, jako je ta naše, žádný multikulturalismus být nemá. Máme tu mít Tibetskou restauraci. Ten svět se zbláznil a obrátil to. Proto Amerika vyváží svou demokracii do Iráku a teď zase do Sýrie,“ konstatoval. Svět musí být multikulturní. Podle Klause je dobře, že máme na jedné straně americkou civilizaci, evropskou civilizaci, ale na straně druhé čínskou civilizaci. Svět musí zůstat různorodý. Ale nemůžeme takto měnit naši malou zemi.

Že potřebujeme uprchlíky na práci? Nesmysl!

Důrazně odmítl argument, že uprchlíky budeme potřebovat jako pracovní sílu. Pracovních sil máme až moc přímo tady v Evropě. Přece máme desetiprocentní nezaměstnanost. Zabývám se ekonomií padesát let a vždycky to bylo tak, že nezaměstnanost vyšší než tři až čtyři procenta je problém. Pokud zrušíme všechny učňovské školy a všude budeme vyučovat jen dějiny umění, tak to bude problém.  

Bruselské elity chtějí migrační krizi zneužít k proměně Evropy, která by se jim jinak nezdařila. „Naše paní Marksové, Šabatové a Dienstbierové chtějí vytvořit opravdového Evropana. Spolu s nimi i Gauckové a Merkelové. Evropana chápou jako jakousi tvárnou hmotu, která se stane tím Evropanem. To chtěli všichni ti diktátoři jako Hitlerové a Stalinové a podobně,“ udeřil někdejší prezident. Jde o pokus změnit shora etnické složení Evropy. Chceme-li odstranit tenhle problém, podle Klause nestačí bojovat proti kvótám. To je jen marginálie. V první řadě je třeba zastavit migranty na hranicích Schengenu.

Zásadní je, jestli k nám přijdou lidé, kteří k nám mají blízko, např. z Balkánu. Ti se rychle asimilují a stávají se přirozenou součástí naší společnosti. Ale pokud k nám přicházejí lidé z Blízkého východu, ti se u nás neintegrují. Stačí se podívat do Francie, která s pokusem je integrovat začala poměrně brzy a dnes se ukazuje, že se jim to nedaří.

Dobře je to vidět už i v Rakousku. Klaus zavzpomínal na jednu větu, kterou nedávno z Rakouska slyšel. „Já nemůžu jet vlakem ze Salzburgu do Vídně, protože se neodvážím vejít na to salzburgské nádraží, které je plné migrantů,“ poznamenal. V Praze něco podobného zatím nemáme, takže je náš strach spíše intelektuální povahy. Přesto bychom si měli náš prostor chránit. Klaus např. považuje za přirozené, že státy mají hranice. Před dvaceti lety považoval za chybu, když Evropa své hranice zrušila. Teď nám totiž chybí jakýsi varovný mechanismus, jakési varovné světélko, které by upozornilo na problém.  

Něco tady prásknu: V soukromí mi naši politici dávají za pravdu

„Migrační krize není parciální, to je komplexní krize, která na území Evropy od konce druhé světové války nebyla,“ varoval druhý český prezident. V důsledku této velké krize už se mění politická mapa Evropy. „Politicky nejstabilnější zemí Evropy bylo vždycky Německo. Ten mindrák, ten komplex z hrůz ze druhé světové války, vedl k tomu, že se zafixoval politický systém a ten se neměnil. Ale teď vzniká Alternativa pro Německo,“ připomněl Klaus. Pokud na to zavedené politické strany nebudou reagovat, zpláčou nad výdělkem. „Budou smeteny z povrchu zemského a budou nahrazeny jinými. Otázkou je, zda to budou politici nadějní nebo horší,“ upozornil.

Když se baví s různými politiky soukromě, dozvídá se, že se na migrační krizi dívá drtivá většina české politické scény jako on. „Říkají: My tu krizi hodnotíme jako vy. To na ně tady musím prásknout. Ty, které jsou blíž vládnutí, ale dodávají: My to nemůžeme říci veřejně. A když by se mělo od názorů přejít k činům, tak to bude trvat ještě dlouho,“ posteskl si Klaus. Pokud totiž politiky sleduje televize či Brusel, mluví jinak. To samozřejmě dělají prakticky všichni politici.

„Každý rozumně uvažující člověk ale musí uznat, že konkrétně u mě byla nejmenší mezera mezi tím, co si myslím, a tím, co skutečně říkám,“ vyjádřil názor druhý český prezident. Odmítl ovšem říci, kdo je mu v migrační krizi názorově nejblíže. Je mu blízký prezident Miloš Zeman, který se jasně vyjadřuje k uprchlické krizi, což je zásadní problém dneška.

Každý se musí přičinit o své štěstí

Pár slov padlo také ke společné evropské měně. Klaus ocenil, že nová polská vláda se po dobu čtyř let vůbec nebude vyjadřovat k migrační krizi. Ani pro Českou republiku není čas přijímat euro. Stojí totiž za pozornost, že v tuto chvíli o rozšiřování eurozóny nestojí ani státy, které už eurem platí.

V závěru pořadu popřál každému občanovi, aby se mu v tomto roce dařilo. „To je v silách každého člověka. Každý je svého štěstí strůjcem. Ale když se přesuneme z té sféry soukromé do veřejné, tak to už je problém... Nemohu šířit optimismus,“ upozornil nakonec. Byť by si přál, aby mohl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Miloš Polák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…