Václav Klaus už nevydržel pozorovat chování premiéra. Rozhodujících 342 slov o něm a Ukrajině

14.2.2022 5:43 odp.

Bývalý prezident Václav Klaus varoval, že je velmi reálná možnost rozhoření otevřeného válečného konfliktu na Ukrajině. V dopise adresovaném premiérovi Petru Fialovi (ODS) upozorňuje, že Rusko na Ukrajině nepochybně sleduje své vlastní zájmy, avšak je potřeba jej brát vážně a zapojit jej do řešení konfliktu. Fialu exprezident mimo jiné požádal, aby se zasadil o jednání všech zainteresovaných stran s cílem naplnit minské dohody. Největší obětí velmocenského střetu je podle Klause samotná Ukrajina.

Václav Klaus už nevydržel pozorovat chování premiéra. Rozhodujících 342 slov o něm a Ukrajině
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Projev Václava Klause u příležitosti 103. výročí samostatnosti Československa

Anketa

Který z nedávných lídrů SSSR či Ruské federace byl nejlepší?

0%
90%
hlasovalo: 32866 lidí
Klaus Fialovi ve svém dopise vzkázal, že sleduje se znepokojením jeho „nepochopitelnou pasivitu vůči tomu, co se odehrává na Ukrajině a kolem ní“. „Asi se s námi shodujete, že je situace neudržitelná a vrcholně nebezpečná pro všechny. Konflikt na Ukrajině je dlouhodobě největší bezpečnostní hrozbou na našem kontinentě. Probíhající vojenská eskalace ohrožuje celou Evropu včetně České republiky. I když si naše veřejnost hrozící nebezpečí příliš nepřipouští, je možnost vzniku otevřeného válečného konfliktu v naší blízkosti velmi reálná,“ varoval českého předsedu vlády.

Podle Klause je a bude „největší obětí dnes a denně vyhrocované situace“ právě samotná Ukrajina, bez jejíhož zájmu se o její území koná střet světových velmocí. Klaus jmenuje, že na jedné straně vede o Ukrajinu velmocenský střet Rusko a na druhé zase Velká Británie se Spojenými státy.
 
„Zájmem Ukrajinců válečný střet na jejich území není a být nemůže,“ upozorňuje Klaus, že pokud by propukla válka mezi Ruskem a Ukrajinou zastoupenou Spojenými státy, znamenalo by to pro Ukrajince totální ztrátu nezávislosti, ekonomický rozvrat a společenskou destabilizaci.

„Válečné hrátky s nejmodernějšími zbraněmi nejsou nevinnou počítačovou hrou. Nelze lehkovážně spoléhat na to, že se v napjaté situaci a v nestřežené chvíli do takových hrátek nemůže vloudit chyba. Ta by uvedla do pohybu nezvladatelný vývoj se spontánní dynamikou, jenž zastavit by nebylo možné. Nestalo by se tak v historii poprvé,“ připomíná exprezident.

Podle Klause Rusko v ukrajinském konfliktu „nepochybně sleduje své vlastní zájmy, které nejsou totožné se zájmy dalších účastníků konfliktu“, avšak je potřeba Moskvu i přesto brát vážně. „Bez Ruska a na jeho úkor nelze dnešní konflikt vyřešit,“ míní.

Ministerskému předsedovi bývalý prezident sděluje, že už bylo dost politických vytáček, šíření paniky a přilévání oleje do ohně. „Odmítáme pokusy zapojovat Českou republiku do vojenské eskalace konfliktu, dodávat do jeho ohniska zbraně, podílet se na zvyšování napětí, jakož i zneužívat konflikt kolem Ukrajiny v domácím vnitropolitickém zápase a vytvářet atmosféru, v níž je povolován jen jeden ‚správný‘ názor. Nevytvářejme nepřátele z těch, kteří mají názor jiný,“ radí bývalý český prezident premiérovi.

Fialu Klaus rovněž žádá, aby zajistil „zodpovědné a důstojné vystupování“ jednotlivých členů jeho vlády v rámci dění kolem Ukrajiny a aby se zasadil o zahájení vážných a zodpovědných jednání všech zainteresovaných stran s cílem naplnit minské dohody a vyjednat bezpečnostní záruky pro všechny zúčastněné strany konfliktu.

Součástí druhé minské dohody je například usnesení o obnovení kontroly nad státní hranicí ukrajinskou vládou v celé své šířce včetně separatisty okupovaných území na východě a schválení zvláštního postavení okresů Doněck a Luhansk v rámci Ukrajiny a jejich decentralizace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nejvíce bude tratit Evropa, Američané si polepší.“ Ján Čarnogurský má k Ukrajině slova, která nepotěší

7:19 „Nejvíce bude tratit Evropa, Američané si polepší.“ Ján Čarnogurský má k Ukrajině slova, která nepotěší

POLOČAS ROKU HRŮZY „Na konfliktu na Ukrajině nejvíc prodělá samotná Evropa.“ Bývalý slovenský premié…