Válka Západu proti Rusku do posledního Ukrajince, nákup zbraní, přenesení války na ruské území... Spencerová analyzuje nejnovější dění

27.02.2015 9:55

„Západ proti Rusku… až do posledního Ukrajince“ – tak nazvala analytička zpravodajských zdrojů Tereza Spencerová svoji poslední analýzu dění kolem Ruska a Ukrajiny uveřejněnou na internetovém serveru Literárních novin. Poukazuje v ní na to, že rozkol Evropské unie se kvůli Ukrajině a dodávkám zbraní prohlubuje, ačkoliv prý není jasné, kdo všechno je opravdu připraven zahájit válku proti jadernému Rusku.

Válka Západu proti Rusku do posledního Ukrajince, nákup zbraní, přenesení války na ruské území... Spencerová analyzuje nejnovější dění
Foto: Daniela Černá
Popisek: Tereza Spencerová, redaktorka Literárních novin
reklama

Spencerová na úvod podotýká, že úterní pařížská jednání ministrů zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny se dají podobně jako dohody z Minsku označit za strategické vítězství Ruska. Ve francouzské metropoli prý totiž padl nápad Kyjeva s vysláním mírových sil OSN, neboť Německo s Francií a Ruskem mají údajně za mnohem účinnější posílení a rozšíření monitorovací mise OBSE, a navíc prý Berlín s Paříží Kyjevu doporučují, aby zapomněl na debakl u Debalceve a plnil minské dohody.

Analytička nicméně v této souvislosti poukazuje na to, že není vůbec jasné, zda se Kyjev tomuto nátlaku ze strany Merkelové a Hollanda nakonec podvolí. Váha Německa a Francie je prý totiž v rámci Evropy sice nezanedbatelná, ale nikoli rozhodující. Uvnitř Evropské unie již prý zaznívají hlasy, které se nebrání vyzbrojení Ukrajiny. 

K tvrdému postupu vůči Rusku se dle Spencerové hlásí britský premiér David Cameron, který oznámil vyslání britských vojáků na Ukrajinu, prozatím formálně v roli „poradců“. Po boku Británie prý stojí Polsko a Pobaltí. Šéf polského parlamentu Radek Sikorski údajně soudí, že jeho země má „velký zájem na tom, aby se Ukrajina úspěšně ubránila ve válce s Ruskem, nebo co nejdráže prodala svou kůži“, což dle Spencerové matně odpovídá představě boje proti Rusku až do posledního Ukrajince.

Spencerová podotýká, že tlak na dodání zbraní horečnatě vyvíjí na Západ i samotná ukrajinská administrativa, která prý ostentativně dává najevo odhodlání válčit. Náměstek ministra zahraničí Vadym Prystaiko například v rozhovoru pro kanadský rozhlas CBC uvedl, že „každý se bojí války s jaderným státem. My už ale ne, my na Ukrajině jsme už ztratili moc svých lidí, moc svého území. (…) Ať to zní sebenebezpečněji, musíme Putina nějak zastavit,“ prohlásil prý Prystaiko s tím, že Kyjev je připravený vést proti Rusku „válku v plném rozsahu“, jen mu Západ musí zajistit zbraně a výcvik, aby mohl válku přenést na ruské území. „Očekáváme od světa, že si trochu narovná páteř,“ vysvětlil svou vizi jaderné války kvůli Ukrajině.

Protože Západ zbraně Ukrajině ve velkém zatím nedodává, jal se dle Spencerové ukrajinský prezident Petro Porošenko nakupovat arzenál na zbrojním veletrhu ve Spojených arabských emirátech. Podrobnosti o podepsaných smlouvách prý zatím nejsou k dispozici, stejně ani to, kdo ve finále případné zbrojní dodávky za ožebračený Kyjev zaplatí. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

4:40 A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

Slova předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že svévolný Zemanův výklad Ústavy nezná mezí, nen…