Válka ve vládě o Dukovany: Petříček se pustil do Havlíčka kvůli připuštění Rusů

26.03.2021 7:49

Ministr dopravy, ale také ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček žádá po společnosti ČEZ, aby oslovila 4 uchazeče o dostavbu jaderného bloku v Dukovanech. Mezi oslovenými se má podle Havlíčka objevit i ruský Rosatom. Ale to se ani trochu nelíbí ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Tím, že Havlíček trvá na oslovení Ruska, ohrožuje bezpečnost ČR. Podle Petříčka tím Havlíček doslova zabíjí energetiku ČR.

Válka ve vládě o Dukovany: Petříček se pustil do Havlíčka kvůli připuštění Rusů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Vicepremiér Havlíček dal navzdory varování českých zpravodajců jasně najevo, že se zakázkou na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech chce oslovit také ruský Rosatom. Varování tajných služeb tak Havlíček ignoruje. Podle serveru Aktuálně.cz a časopisu Respekt naopak vychází vstříc českému prezidentovi Miloši Zemanovi.    

Zadávací dokumentaci k dostavbě jaderného bloku mají dostat zájemci z USA, Francie, Jižní Koreje a Ruska. Čína podklady nedostane. Ohledně nejlidnatější komunistické země na světě Havlíček varování zpravodajců vyslyšel.

Podle Havlíčka ale nejde o oficiální vyhlášení tendru. Uchazeči o dostavbu jaderné elektrárny budou muset odpovědět na několik otázek, včetně otázek bezpečnostních, a teprve podle toho, jaké odpovědi zašlou, budou, či nebudou vpuštěni do tendru.  

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Podle Petříčka ale zaslání dokumentace fakticky znamená vyhlášení tendru na dostavbu Dukovan, do něhož tak na přání Havlíčka a navzdory varování expertů z bezpečnostní komunity pronikne i Rusko.

„Oslovení čtveřice uchazečů o Dukovany takzvaným 'bezpečnostním dotazníkem' je de facto vyhlášením tendru. Nechápu, proč ČEZ a MPO ignorují zprávy bezpečnostních složek našeho státu. Doporučení nezvat do tendru firmy ze zemí, s nimiž Česká republika nemá přátelské vztahy, je srozumitelné každému," uvedl Petříček.  

„Zároveň jsme hledali politickou shodu napříč stranami, protože stavba jaderné elektrárny je projekt na dvacet let. Krok, který MPO zvolilo, ohrožuje naši zemi a v konečném důsledku povede k tomu, že se z jaderné energetiky stane politické téma. Tohle není cesta, jak pomoci projektu Dukovany, tohle je způsob, jak zabít jadernou energetiku v ČR," dodal rozzlobený šéf české diplomacie.

Miloš Zeman už vyslovil přání, že by měl Tomáš Petříček v pozici ministra zahraničí skončit. Otázkou je, zda mu premiér Babiš, který o podobě kabinetu rozhoduje, ustoupí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Průzkumy agentury STEM ukazují, že většina Čechů si nepřeje, aby se Rusové účastnili dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Celých 72 procent respondentů se vyslovilo proti ruské účasti v tendru.

Důrazně proti účasti Ruska v tendru se staví také Piráti, Starostové, ODS, TOP 09 a lidovci.

„Pan Havlíček plánuje oslovit Rosatom v souvislosti s dostavbou Dukovan i bez schválení vládou. Evidentně si ke svým funkcím ministra dopravy a průmyslu přibral ještě další - užitečný idiot Ruska. Je to krok, před kterým varujeme my i tajné služby. Chce ohrozit naši bezpečnost,“ rozčílila se na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Havlíček se podle Markéty Pekarové Adamové chová jako užitečný idiot Ruska

Dostavba jaderného bloku v Dukovanech naráží ještě na jeden problém. Vláda nechce tendr tak docela vypisovat podle zákona o veřejných zakázkách, údajně proto, aby snížila byrokratickou zátěž. Jenže tento postup může být v rozporu s právem Evropské unie, která nakonec může takovému jednání vystavit jasnou stopku.

Samotná stavba má začít v roce 2029 a blok má být uveden do provozu v roce 2036.

Definitivní rozhodnutí ve věci dostavby Dukovan podle všeho ale učiní až příští vláda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…