Válková si stěžuje Nejvyššímu soudu. Chce, aby sebral Rittigovi a spol. cestovní pasy

17.06.2014 10:33

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) se domnívá, že soud porušil zákon, když letos v březnu vrátil cestovní doklady podnikateli Ivo Rittigovi a dalším čtyřem osobám obviněným v případu údajného praní špinavých peněz ze zakázky na jízdenky pro pražský dopravní podnik. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny s tím, že ministryně kvůli tomu podala stížnost k Nejvyššímu soudu.

Válková si stěžuje Nejvyššímu soudu. Chce, aby sebral Rittigovi a spol. cestovní pasy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Stížnost podle listu podala v pátek. Na devíti stranách shrnula své argumenty, na základě nichž se domnívá, že by Rittig a spol. neměli mít možnost vycestovat do zahraničí. Podle ministryně hrozí, že Rittig a další obvinění, mezi nimiž jsou dva Rittigovi právníci David Michal a Marek Stubley a dva obchodní partneři Jan Janků a Peter Kmeť, by mohli v zahraničí zahlazovat stopy a mařit tak vyšetřování. Vyloučit se prý nedá ani jejich útěk a skrývání před policií.

„Hrozba vycestování do zahraničí a možného maření účelu trestního řízení u všech obviněných je v situaci, kdy podstatou trestné činnosti byly převody finančních částek v řádech desítek milionů korun prostřednictvím zahraniční společnosti na zahraniční účty (a je tedy předpoklad dostatečných finančních zdrojů obviněných v zahraničí), zcela reálná, ať už by toto vycestování směřovalo k úplnému vyhnutí se trestnímu řízení, zajištění si (případně dalšímu odstranění) výnosů z trestné činnosti, manipulaci s případnými důkazy apod.,“ cituje list ze stížnosti Válkové.

Rittigova advokátka Karolína Babáková ale tvrdí, že její klient v posledních třech měsících prokázal, že s policií bude spolupracovat. Válková si ale stojí za svým. Obává se toho, že riziko útěku a skrývání Rittiga je velké i proto, že v zahraničí sídlí firmy, v nichž obvinění lidé působí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiši, je to tu: Přivedl ČSSD k totální katastrofě, teď odpálil vládu. A právě se k němu přidali další

11:03 Babiši, je to tu: Přivedl ČSSD k totální katastrofě, teď odpálil vládu. A právě se k němu přidali další

Předseda ČSSD už dal najevo, že by si přál pokračování menšinové vlády ANO a ČSSD podporované komuni…