Válková vrací rozzlobeným soudcům: To je hysterická reakce

18.10.2014 12:59

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) se ostře ohradila proti kritice Soudcovské unie, podle níž nezákonně zasahuje do rozhodovací činnosti nezávislých soudů. Válková totiž hodlá prozkoumat spis šestadvacetileté schizofreničky, útočnice ze Žďáru nad Sázavou. Pokud najde pochybení, které vedlo k jejímu propuštění z ústavní péče, hodlá podat návrh na kárný postih pro soudce i státního zástupce. Píší o tom sobotní Lidové noviny.

Válková vrací rozzlobeným soudcům: To je hysterická reakce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

Soudcovská unie kritizovala ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou za výrok, že Okresní soud v Opavě zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když šestadvacetileté schizofreničce přeměnil ústavní léčení na ambulantní. Téma se dostalo na povrch, když tatáž žena v úterý ubodala ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta.

„Ministryně spravedlnosti Helena Válková jednala v rozporu se zákonem i ústavou a narušila základní principy dělby moci,“ reagovali soudci. Dodali, že ministryně nemůže hodnotit správnost rozhodovací činnosti soudců.

Je to prý hysterická reakce

Podle Válkové jde však o hysterickou reakci. Ona na celém případu vnímá negativně to, že soudci stačil stručný posudek z léčebny, kde žena strávila dva roky, a nevyžádal si doplňování dokazování. Hodlá případ důkladně prozkoumat a pak se rozhodnout, zda nepodá na soudce i státního zástupce návrh na kárný postih.

Válková si navíc nemyslí, že by porušila dělbu moci. „Vycházím ze své pravomoci, že mám zajistit, aby soudy postupovaly tak, že bude veřejnost pociťovat důvěru v jejich nestranné, odborné a nezávislé rozhodování,“ sdělila Lidovým novinám.

„Nezasahuji ani do výkonu rozhodovací pravomoci, ten soud už jednou rozhodl, a proto nerozumím, jaké poselství mi Soudcovská unie vyslala,“ tvrdí. Podat stížnost pro porušení zákona je prý dokonce její výsostná kompetence. „Zamyslela jsem se nahlas. Neřekla jsem ale nic jiného, než že mi ve spisu chybí dokazování a vyvracení potencionální nebezpečnosti pacientky poté, co bude propuštěna z ústavní léčby do ambulantní ochranné léčby,“ říká Válková. Právě z tohoto pohledu chce prý spis zkoumat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…