Válkovou neodvolali, tak rezignoval. Nyní se pustil do Babiše

19.01.2020 8:25

Právník a bývalý člen Rady vlády pro lidská práva Tomáš Němeček odstoupil z postu člena Rady na protest proti tomu, že někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO zůstává i nadále zmocněnkyní vlády pro lidská práva. Šokovalo ho totiž, jak se bývalá ministryně stavěla ke kauze „Urválek“.

Válkovou neodvolali, tak rezignoval. Nyní se pustil do Babiše
Foto: Vít Hassan
Popisek: Helena Válková na kampani ANO

Němeček na sociální síti Facebook již minulý týden napsal, že by Válková měla odejít z postu zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Jako bývalá členka komunistické strany a absolventka práv před rokem 1989 spolupracovala na článku v časopise Prokuratura s bývalým prokurátorem Josefem Urválkem, který ve jménu komunistů neváhal posílat nevinné lidi do vězení a dokonce i na smrt. Válková však tvrdila, že Urválka považovala jen za starého pána a prý netušila, co všechno napáchal.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

85%
15%
hlasovalo: 16477 lidí

Za minulého režimu se navíc věnovala institutu tzv. ochranného dohledu, jenž byl zneužíván i proti disidentům.  

To jsou podle Němečka informace, jež Válkovou vylučují z kandidatury na ombudsmanku, které se vzdala, ale neměla by být ani zmocněnkyní vlády pro lidská práva. Vyzval ji, aby z tohoto postu odstoupila a jasně řekl, že když tak neučiní, tak na protest sám odejde z postu člena Rady vlády pro lidská práva.

Odehrálo se to tak, jak bylo oznámeno. Já jsem řekl, že kdyby paní profesorka nevyslyšela tu výzvu k rezignaci, tak bych odešel, a ona ji nevyslyšela, tak jsem odešel,“ vyložil situaci Němeček v internetové televizi DVTV.

Své rozhodnutí prý dopředu uvážil a dodržel, co dopředu oznámil. Pokud profesorka Válková tvrdila, že netušila, kdo byl Urválek, a když neviděla nic špatného na obhajobě ochranného dohledu, Němeček prý nemohl na svém místě zůstat. A až čas ukáže, jestli se rozhodl správně.

„V životě někdy nastávají situace, kdy musíte udělat rozhodnutí i bez ohledu na ty bezprostřední dopady. Tady jsem musel odejít už proto, že jsem dal slovo,“ zdůraznil Němeček. „Já netvrdím, že mám patent na pravdu, jenom já nemůžu pokračovat dál,“ dodal po chvíli.

V obecné rovině prý nevidí důvod rozcházet se s Válkovou lidsky ve zlém, ale některé věci z její minulosti jsou pro něj nepřijatelné.

V závěru rozhovoru kroutil Němeček hlavu nad tím, že se zasedání Rady neúčastnil předseda vlády Andrej Babiš, který původně oznamoval, že přijde a ještě se kvůli němu přesouvalo jednání orgánu. „Pan předseda vlády poslal svou ředitelku kabinetu, která velmi ohnivě hájila paní profesorku, nicméně, proč se předseda vláda neobjevil, to je otázka,“ pravil Němeček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…