Varování vládě: Začněte něco dělat se svou penzijní reformou, nebo...

08.04.2013 10:51 | Zprávy

Penzijní reforma, velké téma současné vlády, je podle komentáře týdeníku Respekt nezbytná a měla by být klíčovým bodem vládnutí premiéra Petra Nečase (ODS). Přesto ale vázne na naprostém nezájmu lidí a rezignaci kabinetu vysvětlovat lidem její smysl.

Varování vládě: Začněte něco dělat se svou penzijní reformou, nebo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu mimo jiné byl i výběr strategického investora do společnosti České aerolinie a.s.

Vzhledem k nezadržitelnému demografickému vývoji je podle redakčního komentáře týdeníku Respekt už mnoho let zřejmé, že státem financované důchody nelze do budoucna udržet na dnešní výši. Po dlouhých debatách proto vláda Petra Nečase přišla s reformou, přičemž zvolila pro zásadní druhý pilíř - v němž by si lidé měli přesměrovat část svých povinných odvodů na důchody ze státního systému na soukromé fondy - jen dobrovolnou účast.

Ačkoli penzijní reformu provází kritika zleva i zprava, je podle komentáře Respektu dobře, že se ji kabinetu podařilo prosadit. "Česko se totiž dostalo do momentu, kdy bylo dobré přestat se jen dohadovat a začít konečně něco dělat. Je to užitečné z hlediska psychologického (prosadit řešení složitého úkolu a posunout se dál zvyšuje sebevědomí k řešení dalších věcí) i praktického (veřejnost si začíná zvykat na nevyhnutelnou realitu: kdo chce slušnější penzi, musí se o ni alespoň trochu starat sám)" dodává komentář.

Vláda by měla rozjet kampaň

Velmi náročné prosazování reformy a její potřebnost navozují podle Respektu očekávání, že vláda udělá to, bez čeho se žádná složitější reforma neobejde a co je neskonale snazší než reformu prosadit v parlamentu: začne lidem, jimž je určena, vysvětlovat smysl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…