Ve Skandinávii žádný strach z letošní zimy nemají... Evropan Libor Rouček nabízí inspiraci

22.07.2022 20:27 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Vzor, jak bychom chtěli a mohli žít,“ vzkazuje z Norska bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší redaktor Hlasu Ameriky a také vášnivý cestovatel Libor Rouček. Ve Skandinávii nemají strach z energetické chudoby. „Norové těží nejen hodně ropy, ale také zemního plynu,“ připomíná Rouček. Přidává další postřehy z cestování a v dnešním komentáři hodnotí i postup sankcí proti Rusku nebo plán poválečné obnovy Ukrajiny.

Ve Skandinávii žádný strach z letošní zimy nemají... Evropan Libor Rouček nabízí inspiraci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kniha Můj a náš příběh Libora Roučka

„Ve Skandinávii mají vysokou životní úroveň. Když se podíváme na statistiky a různé žebříčky, jsou to země typu Norska, Švédska, Dánska nebo Islandu, kde je životní úroveň nejvyšší. Jsou na prvních místech, i co se týká konkurenceschopnosti,“ popisuje bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, který tentokrát s batohem zamířil do Skandinávie. Situace zemí podle něj ukazuje, že je možné mít velmi výkonný, celosvětově konkurenceschopný systém a ještě v zemi udržet vysokou kvalitu života. „Není náhodou a bez zajímavosti, že ve všech těchto zemích vládnou sociální demokraté. V Čechách se to mnohým nebude líbit, ale taková je realita,“ dodává.

V Oslu nebyl asi dvacet let a při aktuální návštěvě ho téměř nepoznává. „Jsou zde nové moderní čtvrti s vysokou kvalitou života. Města jsou čistá, krásná, opravená,“ popsal.

Rouček projížděl nejen Norsko, ale i Dánsko a Švédsko. „Měl by to být vzor, jak bychom chtěli a mohli žít. Jde samozřejmě o vzdálenější země, ale evropské,“ dodal. Platy obyvatel Skandinávie jsou asi třikrát vyšší než u nás, ceny mírně překračují náš současný standard. „Když přijedou k nám, jsou jako v ráji. Pro ně je u nás nesrovnatelně levněji,“ podotýká Rouček. 

Ani ve Skandinávii nejsou povinné roušky, počty nakažených narůstají mírně. Ochrana dýchacích cest je dobrovolná. „Jeli jsme do Norska pětadvacet hodin přes Dánsko a Švédsko autobusem a nikde povinné roušky nebyly. Stejně tak ve veřejné dopravě nebo když jedete lodí, nikde nejsou povinné roušky. Ani to není téma. Situace je podobná jako u nás. Každý si chce užít po všech restrikcích svobody a léta. Jen co se týká počasí, teď jsem v Trondheimu a máme 17 stupňů,“ směje se Rouček.  

Strach z energetické chudoby? Jen naše výsada

Dopady covidové krize, války na Ukrajině nebo hospodářskou recesi u nás už část veřejnosti silně pociťuje, v Norsku obavy mít nemusí. „Nemají. Norové těží nejen hodně ropy, ale také zemního plynu. Obavy z energetické chudoby, z toho, že lidé nebudou mít čím topit, nejsou. Podobné je to i v jiných zemích, např. v Holandsku, Belgii nebo Velké Británii. Země buď vůbec nebyly závislé na ruských zdrojích, nebo ne tak moc, jako u nás ve střední Evropě,“ popsal. „Obavy panují u nás, v Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku a v Německu. Částečně i na jihu Evropy, např. v Řecku nebo Itálii,“ upřesnil. Elektřinu získávají Norové z obnovitelných zdrojů, což je v Norsku především voda. Z devadesáti procent už nově prodané vozy tvoří elektromobily. „I přesto, že v Norsku mají obrovské zásoby ropy, elektřina je levná,“ dodal Rouček.    

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…