Ve Švýcarsku chystají karneval a neskrývají obavy. Běžencům nakreslili obrázky, jak se chovat

15.01.2016 16:03

Ve švýcarském Lucernu se každý rok koná tradiční masopustní karneval a jinak tomu nebude ani letos. Ovšem ve světle sexuálních deliktů při silvestrovských oslavách v Kolíně nad Rýnem chtějí být Švýcaři na vše připraveni. Hodlají přistěhovalcům vysvětlit normy chování k ženám pomocí piktokramů.

Ve Švýcarsku chystají karneval a neskrývají obavy. Běžencům nakreslili obrázky, jak se chovat
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti
reklama

Ministerstvo pro zdraví a sociální služby ústy svého mluvčího informovalo, že spustí po vzoru Rakouska multijazykovou kampaň, v rámci níž budou přistěhovalci před začátkem tradičního karnevalu informováni, jakým způsobem se v zemi muži chovají k ženám. „Inspirovali jsme se v Rakousku, kde byl zpracován průvodce tamějšími zvyklostmi rovněž pomocí jednoduchých obrázků, pod kterými byla vždy krátce daná situace vysvětlena v textové formě. V kantonu Lucern aktuálně přebývá 1800 žadatelů o azyl, kteří žijí rovnoměrně rozdělení v několika dočasně zřízených uprchlických centrech.

„Rozhodnutí ministerstva bylo spontánní. Po útocích v Kolíně nad Rýnem jsme obdrželi mnoho e-mailů od veřejnosti, které vyjadřovaly obavy z toho, že by se něco podobného mohlo opakovat v rámci karnevalu,“ cituje deník Blick mluvčí. Podle mluvčí ministerstva jde v prvé řadě o preventivní opatření, protože problémy s integrací, jakým čelí například v sousedním Německu, úřady prozatím nezaznamenaly. „Návrh letáků je již připraven a vše by mělo být dokončeno do příštího týdne. Tématicky jsme se zaměřili na rovnost mezi mužem a ženou. Chceme ukázat nulovou toleranci pro sexuální obtěžování,“ cituje švýcarský deník mluvčí.

Celý text v němčině je ZDE.

Jak deník Blick připomíná, tak leták v podobném znění koloval také po německém Hardheimu, ale nesetkal se s přílišným pochopením ani ze strany samotných Němců. Kritici jeho tvůrcům vyčítali, že rozdmychávají nenávist a šíří rasismus. Hovořilo se v něm například o tom, že obtěžování znamená i ptát se na mobilní číslo dané dívky či ji žádat o kontakt na sociálních sítích. V jiné části letáků byli zase nabádáni uprchlíci, aby svoji potřebu nevykonávali na veřejnosti, ale pouze na toaletách. „Chceme jít jinou cestou. Naším cílem je představit uprchlíků náš etický kodex a vyjádřit tím, že bereme obavy našich obyvatel vážně,“ říká mluvčí.

Švýcarsko na rozdíl třeba od sousedního Německa neuplatňuje přistěhovaleckou politikou otevřených dveří. V parlamentních volbách loni v říjnu opět zvítězila Švýcarská lidová strana, která zastává vůči migrantům obezřetný postoj. Jejím cílem je omezit příliv migrantům směřující do země, což se jí zatím dle všeho daří. V létě země oznámila, že přijme 1500 uprchlíků a každému z nich bude vyplácet měsíčně v přepočtu 30 000 korun. Švýcarský politický systém je založen na přímé demokracii a o většině klíčových témat obyvatelé země rozhodují prostřednictvím referenda. Na konci listopadu si například takto obyvatelé italskojazyčného kantonu Ticino odhlasovali zákaz nošení burky na veřejnosti. Předmětem referenda byla v minulosti mnohokrát také přistěhovalecká politika.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…