Ve vojenském prostoru Libavá vrcholí cvičení Czech Lizzard 2019

23. 4. 2019 7:25

Ve vojenském prostoru Libavá vrcholí v těchto dnech cvičení Czech Lizzard 2019. Má prověřit především připravenost nasazení jednotek do aliančních sil velmi rychlé reakce NATO. Kromě českých vojáků ze 71. mechanizovaného praporu cvičí na Libavé i vojáci z Rumunska, informovali ČTK zástupci armády.

Ve vojenském prostoru Libavá vrcholí cvičení Czech Lizzard 2019
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojenský újezd Libavá

„Celkem se tak cvičení, jehož námětem je prověření vedení bojové činnosti mechanizovaných jednotek v konfliktu vysoké intenzity, zúčastní přes 800 vojáků s dvěma stovkami kusů vojenské techniky včetně bojových vozidel BVP-2 a tanků T-72M4CZ,“ informoval mluvčí 7. mechanizované brigády Ladislav Kabát.

Na Libavé se do cvičení, které končí 26. dubna, zapojil 71. mechanizovaný prapor, do jehož sestavy je začleněna rumunská mechanizovaná rota a prvky bojové podpory a bojového zabezpečení. „Společně s nimi cvičí velitelství 7. mechanizované brigády a 73. tankový prapor, simulující roli nepřítele,“ doplnil Kabát.

V letech 2019 až 2021 je hranický 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“ zařazen do sil rychlé reakce NATO, jde o nejvyšší pohotovosti sil velmi rychlé reakce NATO, známé pod zkratkou VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). Jsou schopny ve velmi krátké době reagovat na potenciální hrozby pro členské země aliance. Hranický prapor bude společně s prapory Španělska, Polska a Velké Británie součástí mezinárodní brigády VJTF, jejíž základ tvoří polská 21. brigáda Střelců Podhalaňských.

„Síly VJTF se skládají z brigády čítající přibližně 5000 vojáků, podporované leteckými, námořními a speciálními silami,“ uvedl Kabát. „Intenzivní příprava 71. mechanizovaného praporu na zařazení do těchto jednotek započala již počátkem roku 2018,“ dodal mluvčí. Jedním z takových cvičení je právě Czech Lizzard 2019.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice žádá přísný trest pro Jaroslava Kuberu. A když se chtěl hájit v ČT, dal mu Kubal třicet sekund

9:38 Petice žádá přísný trest pro Jaroslava Kuberu. A když se chtěl hájit v ČT, dal mu Kubal třicet sekund

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) se znovu ocitl pod palbou. Poté, co se od něj distancovala čás…