Ve volbách zůstali voliči věrní, Svobodní přilákali část od TOP 09

27.05.2014 10:53 | Zprávy

Voliči zůstali v evropských volbách vesměs věrni stranám, pro něž hlasovali v loňských sněmovních volbách. Straně svobodných občanů se podařilo přilákat část příznivců parlamentních stran, zejména TOP 09. K České pirátské straně se zase přiklonili bývalí voliči Strany zelených. Vyplývá to z analýzy volebních výsledků od sdružení KohoVolit.eu.

Ve volbách zůstali voliči věrní, Svobodní přilákali část od TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf Strany svobodných občanů Petr Mach

Nejstabilnější voličskou základnu měly v letošních volbách tradičně KSČM a KDU-ČSL. Naopak poměrně přelétaví byli voliči hnutí ANO. Část z nich podpořila stranu znovu, velká část se ale přiklonila k malým stranám. Podporovatele si mezi sebou vyměnily ODS a TOP 09 a v menší míře rovněž Svobodní a Piráti.

K volbám do Evropského parlamentu přišlo jen 18,2 procenta voličů, což je historicky nejslabší účast. Podle sdružení se stranám nepodařilo přilákat téměř žádné voliče, kteří nehlasovali v podzimních volbách do sněmovny. Během evropských voleb zůstali doma především voliči Úsvitu. Strana ztratila téměř všechny příznivce z loňských voleb a letos pro ni hlasovali většinou úplně jiní lidé. K volebním urnám příliš často nepřicházeli ani bývalí voliči ČSSD a KSČM. Nízká volební účast je i příčinou snížení podpory ODS, dodalo sdružení.

Svobodní mají europoslance vůbec poprvé

Voličské přesuny byly vypočteny statistickou metodou zvanou ekologická inference. Sdružení uvádí, že přesnost modelu je mezi 80 a 90 procenty.

Evropské volby vyhrálo v České republice hnutí ANO se ziskem 16,13 procenta hlasů. Strana TOP 09 obdržela 15,95 procenta, ČSSD 14,17 procenta, KSČM 10,98 procenta, KDU-ČSL 9,95 procenta a ODS 7,67 procenta hlasů. Europoslance mají prvně i Svobodní, kteří získali 5,24 procenta hlasů. Piráti zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí, získali 4,78 procenta hlasů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…