Vejprty: Průšvih? Noviny šťourají do požáru

20.01.2020 7:11

Při požáru v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo včera ráno osm klientů. Záchranáři na místě ošetřili 30 lidí, v nemocnicích jich zůstává pět. Dva jsou ve vážném stavu, jeden z nich bojuje o život a je v kómatu. Příčinu ohně zjišťují kriminalisté, požár vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové (ODS) bylo zabezpečení budovy proti požáru nadstandardní, přeživší klienti by se měli zatím vrátit do Vejprt. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát.

Vejprty: Průšvih? Noviny šťourají do požáru
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Jde o druhý nejtragičtější požár v Česku od roku 1990. V objektu žili muži s mentálním a kombinovaným postižením. Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. „Náš personál nemá šanci to ohlídat,“ řekla. V objektu byla protipožární čidla, i když tam podle zákona být nemusela. Hořet začalo ve společenské místnosti. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý.

Anketa

Sirotky z Řecka nepřijmeme, protože jsou to prý Afghánci ve věku 16 až 18 let. Schvalujete rozhodnutí o NEPŘIJETÍ?

98%
hlasovalo: 20253 lidí

Z hospitalizovaných klientů domova je jeden muž ve vážném stavu na plicní ventilaci v Chomutově, další muž leží na jednotce intenzivní péče v Mostě. V chomutovské nemocnici byl také jeden pacient ošetřen na chirurgii s popáleninami, uvedl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Další muži zůstávají v nemocnici v Kadani. Ostatní už byli propuštěni domů a je o ně postaráno, řekl večer ČTK vedoucí domova Petr Vagaši.

„Mezi mrtvými a zraněnými není nikdo z pracovníků domova, mezi těmi lehce zraněnými byl jeden policista, který se nadýchal kouře, odjel na kontrolní vyšetření,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Další lidé utrpěli jen lehká poranění nebo se nadýchali kouře.

Požár byl podle hasičů nahlášen krátce před 05:00. Z budovy policisté a hasiči vyvedli v dýchacích maskách třicítku lidí. Podle starostky bylo v domově v době tragédie 35 klientů z 39 a také tři pracovníci. Policie o příčinách požáru zatím nechce spekulovat. Náměstek krajského policejního ředitele Petr Sytař potvrdil, že ohnisko bylo ve společenské místnosti.

Jak píše dnešní MF Dnes, se záchranou klientů pomáhal i místostarosta Vejprt Vlastimír Volín. V minulosti tu dělal vedoucího, a tak dům dobře znal. Vběhl dovnitř pro klienty a snažil se je dostat ven. Stejně tak i jeden z policistů, který z budovy vyvedl hned deset klientů. Oba skončili v nemocnici, nadýchali se totiž kouře. 

Jedna ze zaměstnankyň pak poukázala na nedostatek personálu, kdy v noci jsou v domě jen tři zaměstnanci. Viktor Koláček, ředitel Městské správy sociálních služeb, která dům přezdívaný Kavkaz a deset dalších budov pro postižené provozuje, nedostatek lidí potvrzuje. Na noc by chtěl ještě o jednoho navíc. Trápí jej však i to, že nemůže zaměstnávat Ukrajince, kteří v minulosti v domově působili. „Měsíc a půl se nemůžeme domluvit na Ministerstvu vnitra, aby měli povolení. Byli to perfektní zaměstnanci, vzdělaní, pracovití, o to víc mě mrzí, že to nevyšlo,“ dodal Koláček. 

Zaměstnanci úřadu práce budou ve Vejprtech na městském úřadě vyplácet v pondělí od 08:00 mimořádnou okamžitou pomoc. „Tam lze využít částku až 50.000 korun na každého klienta,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ta přislíbila i změnu financování sociálních služeb.

 „Nevím, jestli paní ministryně ví, jak to vypadá v sociálních službách. Máme hluboký podstav, a když sami dojedeme na Ukrajinu a chceme přivézt pracovníky, hází nám stát klacky pod nohy. Musíme si zvyknout, že jako Češi pracují v Německu, tak Ukrajinci budou dělat tady. Lidi prostě nejsou,“ vzkázala Maláčové starostka Vejprt Jitka Gavdunová.

Server DeníkN.cz v souvislosti s požárem v jednotce Kavkaz poukázal také na kontroly v jednotkách Krakonoš a Dukla. V roce 2018 zde lidé z Rady Evropy zjistili, že řada pacientů byla velmi utlumená sedativy.

Do Vejprt přijel včera premiér Andrej Babiš (ANO), hasiči podle něj přijeli k požáru deset minut od ohlášení. Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který pomáhal klientům ústavu z budovy s nasazením vlastního života.

Ústecký kraj nabídl Vejprtům pomoc s umístněním klientů a uvolní z fondu pro mimořádné události peníze na pomoc s opravou poničeného objektu, řekl po zasedání bezpečnostní rady kraje náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). Vejprty by měly příští týden spočítat, kolik by potřebovaly peněz ještě předtím, než událost vyřeší pojišťovna. S obnovou zařízení pomůže podle Maláčové také stát. Ze státního fondu pro mimořádné události může hejtmanství požádat až o pět milionů korun.

Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí. „Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás,“ uvedla Gavdunová. „Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat,“ dodala starostka. Ve Vejprtech je pro ně k dispozici intervenční tým policie a hasičů a psychologové.

Požár ve Vejprtech s osmi oběťmi je druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990. Soustrast pozůstalým a lítost nad tragédií vyjádřili premiér, řada členů vlády i další politici včetně předsedů opozičních stran. Nejhorší za posledních 30 let byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze v drážní budově u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět bezdomovců. V Ústeckém kraji si lidé pamatují tragický požár v Měděnci, což je zhruba 15 kilometrů od Vejprt, kde hořel v roce 1984 Ústav sociální péče. Zahynulo při něm 26 chovanek. Událostí se inspiroval film Filipa Renče z roku 1991 Requiem pro panenku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

13:48 Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

Není to poprvé, kdy se novinář a komentátor Jinřich Šídlo vyjadřuje k volbám do Rady ČT. V pořadu Šť…