Velká sláva, "selfíčka" politiků s uprchlíky: Řecko vyslalo prvních třicet běženců do Lucemburska

04.11.2015 17:34

Evropská unie konečně rozběhla svůj plán na přesídlování uprchlíků a vzájemné pomoci. Z Řecka tak vyslali prvních třicet běženců do Lucemburska. Vše za doprovodu focení „selfie“ s uprchlíky, úsměvů do kamer a obecně sdílené radosti. Akce se účastnil jak řecký premiér Alexis Tsipras, tak lucemburský premiér Jean Asselborn. Informuje The Telegraph.

Velká sláva, "selfíčka" politiků s uprchlíky: Řecko vyslalo prvních třicet běženců do Lucemburska
Foto: Peter Števkov
Popisek: Pochod imigrantů

Řecko dnes uskutečnilo první „relokaci žadatelů o azyl“ ze svého území do Lucemburska v rámci plánu Evropské unie na „ulehčení břemene hraničním národům“, které způsobil letošní příchod statisíců běženců.

V Athénách posadili na letadlo celkem šest rodin z Iráku a Sýrie a vyslali je v rámci dvouletého přesídlovacího schématu do Lucemburska. Plán EU vyjde celkem na 780 milionů euro.

„Třicet je ve srovnání s tisíci, jež opustily svoje domovy, jen kapka v moři,“ řekl po focení selfie s uprchlíky premiér Tsipras. „Doufáme však, že z kapky se stane proud a pak řeka lidskosti a sdílené odpovědnosti, protože to jsou principy, na kterých stojí Evropská unie,“ dodal.

Do Řecka letos došlo již přes 580 000 uprchlíků, mnozí z nich připluli přes moře. Krátkou, avšak nebezpečnou cestu z Turecka jich nepřežilo přinejmenším 435. Tsipras řekl, že pokud by byli uprchlíci registrováni již v Turecku, a všechno tak probíhalo legální cestou, mohlo se těmto ztrátám na životech předejít.

Uprchlická krize přitom ještě více zhoršuje situaci už tak dost zbídačeného Řecka, přesto sami Řekové s údělem migrantů vcelku sympatizují. V Evropské unii samotné však uprchlíci vyvolávají rozepře na nejvyšších postech.

Šéf evropské agentury Frontex Fabrice Leggeri v rozhovoru pro deník Bild uvedl, že zaznamenali na 800 tisíc nelegálních vstupů na území Evropské unie. Dodal také, že zřejmě nejde o vrchol migrace a Evropa by měla spěšně vracet všechny, jež nemají nárok na azyl, do zemí jejich původu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ Drtinová zpovídala novinářku Jezairiovou

20:02 „Míšenci bývají hezcí lidé. Češi se bojí mísení kultur. Nová krev by jim prospěla,“ Drtinová zpovídala novinářku Jezairiovou

Novinářka Pavla Jezairiová byla hostem interview Daniely Drtinové na serveru DVTV.cz. Jezairiová se …