Velvyslanec USA Schapiro otevřeně: Naše ambasáda má dobré vztahy v podstatě se všemi členy vaší vlády

08.10.2015 11:45

Že USA nebyly příliš nadšené z toho, když v naší zemi vystřídala vládu středopravicovou vláda středolevicová, naznačil v rozhovoru pro server Aktuálně.cz velvyslanec Spojených států Andrew Schapiro. Vysvětlil také, proč cestuje po celé ČR. A nepřímo se zastal přijímání uprchlíků, když uvedl, že Spojeným státům jejich přijímání silně prospělo.

Velvyslanec USA Schapiro otevřeně: Naše ambasáda má dobré vztahy v podstatě se všemi členy vaší vlády
Foto: redakce
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze
reklama

„Vždycky, když se mění vlády, a zvláště pokud středopravicovou nahrazuje středolevicová, panují obavy, aby nedošlo k nějakým nežádoucím změnám,“ prohlásil Schapiro. Vzápětí ale dodal, že nejen jemu, ale celému týmu ambasády se podařilo si vybudovat velmi dobrý vztah „v podstatě se všemi členy“ současné české vlády.

Celý text je ZDE

Server upozornil, že Schapiro se stal za rok ve své funkci jedním z nejviditelnějších ambasadorů v Česku, protože často jezdí po republice. „Cíleně jsem se rozhodl, že budu hodně v kontaktu s lidmi, aby se vědělo, co prosazujeme, jaké jsou naše postoje. Abych svoji práci mohl dobře dělat, musím pochopit zemi, kde působím, a na to nestačí si povídat jen s politiky či šéfy velkých firem,“ vysvětlil důvod svého neobvykle velkého cestovatelského apetitu.

Řeč přišla i na uprchlickou krizi. Z dlouhodobého pohledu je podle Schapira nutné najít řešení v těch zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Ambasador přiznal, že z krátkodobého pohledu bude Evropa čelit výzvám. „Ale zároveň doufám, že si lidé uvědomí, že příliv imigrantů může být i přínosem, zvlášť v zemích, kde stárne populace,“ podotkl s tím, že tu sice není od toho, aby Čechům říkal, jak mají reagovat. „Můžu ale poukázat na příklad mé země, která za více než 200 let své existence prožila několik silných imigračních vln z různých světových koutů. Vždycky to doprovázely obrovské pochybnosti a obavy, říkalo se, že není možné integrovat Číňany, Iry, Italy, Židy, všichni byli hodně odlišní. Nyní se mluví o Mexičanech. Vždycky se ale ukázalo, že tyto skupiny se nejen dobře integrovaly, ale silně celé společnosti prospěly. Jeden ze zakladatelů Googlu je imigrant, řada zakladatelů či šéfů největších amerických firem z žebříčku Fortune 500 jsou původem cizinci,“ uvedl Schapiro.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

15:02 Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

V Poslanecké sněmovně se dnes poslaneckého mandátu vzdal veterán politického boje v ČR, předseda pos…