Verze Amazonu: Vládu jsme předem informovali, že projekt v Brně zrušíme

4. 4. 2014 20:14

Čeští vládní představitelé věděli o zastavení projektu distribučního centra americké internetové firmy Amazon v Brně předtím, než to vedení společnosti ve středu oznámilo v Německu novinářům. ČTK to dnes řekl mluvčí Amazonu pro ČR Karel Taschner. Zejména brněnští politici ve středu vyjadřovali překvapení z rozhodnutí amerického investora, o němž prý předem neměli ani náznaky.

Verze Amazonu: Vládu jsme předem informovali, že projekt v Brně zrušíme
Foto: Amazon
Popisek: Amazon

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) ale nadále trvá na tom, že rozhodnutí Amazonu bylo nečekané.

„Tim Collins, ředitel Amazonu pro Evropu, informoval vládní představitele před oznámením pro média," uvedl Taschner bez dalších podrobností. Podle neoficiálních informací ČTK sdělení putovalo kromě vlády také k Onderkovi. Ten to zásadně odmítá.

Vedení Amazonu dalo představitelům Brna lhůtu do konce března, do kdy měli projekt schválit. Protože ale zastupitelé záměr na svém březnovém zasedání neschválili, Onderka podle svých slov písemně oslovil představitele firmy. „Následně proběhla audiokonference mne, tří radních a dvou zástupců CTP, kde bylo sděleno zástupcem Amazonu, že pokud bude dodatek (ke smlouvě) schválen na dubnovém zasedání, tak na 95 procent Amazon zůstává v Brně... Vše lze dokladovat," sdělil Onderka ČTK. Až pak přišla podle něj překvapivá zpráva, že Amazon v Brně končí.

Primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) nevěří tomu, že by Onderka věděl předem o tom, že firma Amazon svůj projekt v Brně zruší. „Něco takového nemůže být pravda. Ještě krátce před tím, než jsme se o rozhodnutí Amazonu dozvěděli, jsme o projektu na vedení města jednali. Oba nás rozhodnutí firmy velmi překvapilo," řekl ČTK. Doplnil, že informaci o ukončení projektu v Brně zveřejnila média ve středu po poledni, zatímco primátor dostal písemné vyjádření od Amazonu k věci ve středu ve 23:00.

Brněnští zastupitelé Amazon odmítli třikrát

Americká firma chtěla v moravské metropoli postavit logistické centrum. Investice za zhruba 2,7 miliardy korun měla přinést více než 1500 pracovních míst. Městské zastupitelstvo v Brně ale projekt na Černovické terase třikrát zamítlo. Právě kvůli těmto průtahům Amazon nakonec od brněnského projektu odstoupil a nyní zvažuje jinou alternativu ve střední Evropě. V Česku tak zatím postaví jen distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy.

Zástupci české vlády včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vyjádřili ve středu nad rozhodnutím Amazonu zklamání. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) hovořil o absurdních rozhodnutích brněnských zastupitelů. I prezident Miloš Zeman řekl, že jde hlavně o chybu brněnských zastupitelů. Už dříve Zeman označil neschválení smluv za „pitomé".

Představitelé Brna nejprve na prohlášení Amazonu nereagovali, později uvedli, že je překvapilo. Neměli prý signály, že Američané od projektu couvnou. Primátor Onderka prohlásil, že čeká, že co nejdříve dostane od firmy dopis, jaké budou její další kroky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč tam instalujete ty zátarasy? Proč, proč... útočil v ČT Okamura na Hamáčka. A ten vyletěl: Kvůli lidem jako Balda. Vymyli jste mu mozek, málem vykolejil vlaky!

7:41 Proč tam instalujete ty zátarasy? Proč, proč... útočil v ČT Okamura na Hamáčka. A ten vyletěl: Kvůli lidem jako Balda. Vymyli jste mu mozek, málem vykolejil vlaky!

V poslední debatě před volbami do Evropského parlamentu vysílané v České televizi byli hosté předsed…