Vězni neměli střelné zbraně ani předměty propašované zvenčí, odmítl Pospíšil

18.10.2011 17:46

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu k tématu překažené vzpoury v několika věznicích. Odmítl, že by se na vzpouře podíleli členové Berdychova gangu, ale připustil, že se zatím vše prošetřuje. Vězni podle něj neměli střelné zbraně.

Vězni neměli střelné zbraně ani předměty propašované zvenčí, odmítl Pospíšil
reklama

Podle Pospíšila probíhá šetření a teprve až skončí, dá jeho resort veřejnosti všechny potřebné informace. Vyšetřuje se přesný postup, jak si vězni vyráběli zbraně i to, jak se informace o vzpouře dostaly do médií.

Vězni neměli střelné zbraně ani propašované předměty

„Byly to závažné informace. Vězni z pěti věznic mezi sebou komunikovali. Nemůžu potvrdit, že by to organizovali členové takzvaného Berdychova gangu. Ale v tuto chvíli se tato spekulace nezakládá na pravdě," vyhnul se Pospíšil přímé odpovědi.

Pospíšil se domnívá, že Vězeňská služba zasáhla včas a celou situaci uklidnila a zcela eliminovala nebezpečí. Vězeňská služba získala avízo o vzpouře přes vlastní informační kanály, ale ministr spravedlnosti nic neupřesnil. BIS se na tom nijak nepodílela.

Mezi zajištěnými předměty údajně nebyly střelné zbraně nebo zbraně, které by někdo vpašoval do věznic. Jednalo se tedy o předměty, které si vězni v rámci kovovýroby na Pankráci vyrobili ze šrotu. Předměty navíc neměli vězni na celách, byli zajištěny v dílnách.

Zakázat vězňům postupy a práce, při kterých si mohou vyrobit zbraně?

„Pověřil jsem ředitele Pankrácké věznice, aby přesně zjistil, jak vězni mohli vyrobit zbraně. Já bych nebyl pro úplný zákaz prací. Vězni by si měli zachovat pracovní návyky. Práce je také způsob resocializace," připomněl Pospíšil na Radizořunálu.

Pospíšil připustil, že je zde problém přeplněnosti věznic, problém se stravou, na kterou si vězni stěžují. A vzpourou se vězni mohli dožadovat svých práv.

„Máme domněnku, že vězni chtěli docílit toho, aby mohli být propuštěni po uplynutí půlky trestu," řekl Pospíšil a zároveň upozornil: „Jedná se ale pouze o případ lehčích prohřešků. Často se totiž administrativa žádosti o předčasné propuštění a pak jeho posouzení protahuje tak, že je téměř nemožná."

ČR má 23 tisíc vězňů na 10 milionů obyvatel. Jsme čtvrtá země s největším počtem vězňů. Podle Pospíšila by bylo pro ČR vhodné, aby měla pouze dva typy věznic. Umožnil by to připravovaný zákon. Ředitelé věznic by pak mohli sami lépe naložit s kapacitou svých zařízení.

Zrušit prezidentskou milost nebo ji spojit s hlasováním o přímé volbě?

„Jsem připraven o tom vést debatu. Bylo by třeba změnit ústavu, tím pádem mít ústavní většinu. Projednání v rámci hlasování o přímé volbě prezidenta je možné, ale bylo by lepší o tom nejdříve vést společenskou debatu," navrhl Pospíšil.

Související:

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkajících se knihy novináře Radka Kedroně. Pop…