Video z východu Ukrajiny: Co zbylo po náletu na město. Neukazovat dětem

04.06.2014 12:20 | Zprávy

Množství mrtvých a raněných si vyžádala další akce ukrajinské armády na východě země. Mezi oběťmi jsou i civilisté, z nichž několik zahynulo během bombardování Luhansku pravděpodobně kazetovými bombami. Po internetu kolují videa, která zachycují okamžiky po náletu.

Video z východu Ukrajiny: Co zbylo po náletu na město. Neukazovat dětem
Foto: youtube.com
Popisek: Převoz zraněných po bombardování sídla vzbouřenců v ukrajinském Luhansku

Zločin proti vlastnímu lidu a neochota k hledání smírného řešení. Tak na letecký útok na budovu gubernátora v Luhansku reagovalo ruské ministerstvo zahraničních věcí. Podle výpovědí očitých svědků prolétl nad centrem Luhansku bombardér ukrajinské armády a shodil kazetovou pumu, což je munice obsahující klidně i několik desítek malých bomb se střepinami či smrtícím napalmem. Nálet si vyžádal minimálně sedm civilních obětí. Jak dosvědčuje video, lidé těžce zranění a potrhaní bombami umírali v mukách.

Výklady této události se však liší. Mluvčí ukrajinské armády Alexij Dmytraškovskyj podle ČTK vyloučil letecký útok a řekl, že za výbuchem stála neopatrná manipulace s municí přímo v budově gubernátora v Luhansku.

Vše k tématu Ukrajina ZDE.

Nicméně zpráva pozorovatelské mise OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) potvrzuje tvrzení povstalců. Ve zprávě na webu organizace se uvádí, že budovu krajské správy zasáhly rakety vypálené z letadla. Jak píše server kremelské televize Russia Today, zprávu mise OBSE zase ve svém prohlášení na úterním brífinku zpochybnila zástupkyně mluvčího amerického ministerstva zahraničí Marie Harf, podle níž jsou na událost protichůdné výklady.

Zpráva OBSE ZDE.

Na základě toho dostala Harf na tiskové konferenci dotaz, zda věří více Kyjevu, nebo OBSE. Mluvčí znovu odpověděla, že informace o náletu jsou protichůdné a přiznala, že zprávu OBSE ani nečetla. K tomu ocenila údajnou zdrženlivost ukrajinské vlády a odsoudila „ohromné a nepřijatelné vměšování Ruska“.

Ukrajinská armáda v minulých dnech prováděla pozemní útok na pozice vzbouřenců, kterých podle různých zdrojů zahynulo minimálně pět set a dalších patnáct set jich bylo zraněno. „V průběhu protiteroristické operace byl sever Doněcké oblasti zcela očištěn od teroristů. Byly zničeny opěrné body a vojenské základny povstalců v této oblasti a obsazena hlavní bašta v obci Semenivka. Kontrola byla obnovena nad městem Krasnyj Lyman,“ přinesla ČTK prohlášení kanceláře ukrajinského prezidenta.

„Protiteroristická operace“ pokračuje i dnes. Ukrajinská armáda od rána ostřeluje Slavjansk a podle ČTK letectvo znovu zaútočilo na obec Semenivka. Z oblasti se údajně stahují příslušníci Národní gardy, protože jim prý došla munice, kterou spotřebovali při desetihodinovém boji se vzbouřenci. Na východ země odcestoval úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Konkrétní informace o tom, kam Turčynov míří a co má na programu, však zveřejněny nebyly.

Server Russia Today se ve svém referování vrací k masakru v Oděse z druhého května, kdy došlo k zapálení Domu odborů, v němž uhořelo kolem pěti desítek lidí. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin prohlásil, že se Kyjev při vyšetřování snaží zakrýt pravdu o oděské tragédii. Podle něho „existují lidé, kteří se snaží skrýt výsledky vyšetřování a brání zveřejnění pravdy“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…