Virus a navíc válka: Zemřete, varuje Erdogan. Přesuny jednotek. Houfování nepřátel

09.09.2020 9:32 | Zprávy

Turecko se s Řeckem už jednou střetlo, když na začátku tohoto roku turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povolil stavidla a do Řecka opět začali přes hranice proudit migranti. Nyní se však možná schyluje k něčemu horšímu a napětí mezi Řeckem a Tureckem setrvale roste. Co víc, v bublajícím konfliktu jsou zainteresováni nejen členové EU, ale také státy Blízkého východu. A podle posledních zpráv už dochází k přesunům vojenské techniky.

Virus a navíc válka: Zemřete, varuje Erdogan. Přesuny jednotek. Houfování nepřátel
Foto: Repro Mapy.cz
Popisek: Ostrov Kypr

Jak píší Financial Times, spor se vede o ložiska zemního plynu. Tato ložiska jsou sporná, protože Řecko a Turecko (obě země jsou členy NATO – pozn. red.) stále nejsou ve shodě v otázce, jak jsou na moři určeny hranice. Jak znalci zeměpisu vědí, poblíž Turecka se nachází velké množství řeckých ostrovů jako Lesbos, Samos či Rhodos, jež dle Řeků mají své výsostné vody, dle Turků jsou hranice jiné. Navíc Turecko odmítá podepsat dohodu OSN, podle které se tyto spory obyčejně řeší.

Dalším kamenem úrazu je Kypr. Kypr je de facto rozdělen na dvě části, jižní řeckou a severní tureckou. Ovšem severní turecká část je uznána pouze Tureckem, nikoliv mezinárodním společenstvím. Oficiální vláda Kypru je tedy dle většiny zúčastněných ve sporu ta řecká. A tato řecká vláda také uděluje licence na průzkum a těžbu ropy a zemního plynu těžařským společnostem. S tím ovšem Ankara nesouhlasí, podle ní by jižní část Kypru neměla smět dražit práva na těžbu, dokud z těchto dražeb nebudou mít svůj podíl i kyperští Turci.

V roce 2015 Egypt objevil poblíž svého pobřeží ložisko Zohr, což Středozemní moře dostalo do hledáčku těžařských společností. Od roku 2017 z tohoto ložiska masivně profituje italská společnost Eni. První kyperské objevy plynových ložisek pocházejí z roku 2011, další ložiska byla nalezena v letech 2018 a 2019. Většina z nich se nachází mezi Izraelem, Egyptem a Kyprem. Oblasti, které prozkoumávají Turci, zatím žádné zásoby plynu neskýtají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…