Visegrad je parta vzdorovitých puberťáků, zuří Jaromír Štětina. A Ivan Gabal se přidal...

23.06.2018 14:26

Bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal i europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina se vyjádřili k Visegrádské skupině a k minisummitu Evropské unie. Ten svolal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, Česká republika se jej však nakonec nezúčastní.

Visegrad je parta vzdorovitých puberťáků, zuří Jaromír Štětina. A Ivan Gabal se přidal...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal

„Visegrádskou skupinu jsme založili k odsunu sovětské armády a sjednocení se západní Evropou. V4 k nám přivedla NATO i EU, pomohla k členství Pobaltí i Balkánu. Dnes je zdrojem štěpení Evropy a obav Západu. Hnědneme z Budapešti. Praha by měla být opět aktérem obratu, ne rozvratu,“ poznamenal Gabal. 

„Visegrádská čtyřka se chová jako parta vzdorovitych puberťáků,“ poznamenal také europoslanec Jaromír Štětina.

Nedělního minisummitu některých zemí EU o migraci se nezúčastní žádný z premiérů Visegrádské čtyřky. „My jsme se domluvili, že není důvod se účastnit,“ řekl českým novinářům Babiš. Panuje podle něj názor, že nedělní schůzka je „důsledek nějaké situace v Německu“. „My máme příští týden Evropskou radu (vrcholnou schůzku EU), kde vlastně o tom budeme jednat. Takže není důvod jít na (nedělní) summit, který pravděpodobně chce přijmout závěry, se kterými my nesouhlasíme,“ dodal premiér.

Jako příklad závěrů, se kterými by státy V4 nesouhlasily, český premiér uvedl posilování pohraniční agentury EU Frontex. To by podle něj nemělo spočívat jen v navyšování počtu pracovníků, ale i ve změně kompetencí. „Přece není možné dávat Frontexu stovky milionů eur jen proto, že dělá statistiku ilegálních migrantů, místo toho, aby bojovali proti pašerákům,“ řekl Babiš.

Zapotřebí je podle něj nyní na severu Afriky zřídit střediska pro migranty, která by EU financovala a v nichž by jim zajišťovala bezpečnost. „Je potřeba zřídit skutečně nějaké tábory mimo Evropu, na území Tunisu nebo Libye... Tam by měla Evropa investovat peníze,“ řekl předseda vlády. „Je potřeba pomoci těm lidem mimo Evropu a řešit to mimo Evropu,“ dodal.

Nedělní schůzky k migraci se mají zúčastnit mj. zástupci Německa, Nizozemska, Rakouska, Španělska, Francie, Řecka, Bulharska a Malty.

Ještě před odletem do Budapešti, kde se český premiér setkal se svými protějšky z Polska, Slovenska a Maďarska, však Babiš tvrdil, že na schůzku do Bruselu jet rozhodně hodlá. „Pozvání bylo otevřené pro všechny,“ zdůraznil. Po rozhovoru s premiéry V4 ale změnil názor. „Jsem solidární s kolegy,“ zdůvodnil změnu názoru.

Na rozdíl od předsedů vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska rakouský kancléř Sebastian Kurz, se kterým se premiéři v Budapešti setkali, na minisummit do Bruselu v neděli zamíří. Podle Babiše si Kurz vyslechl názor Česka, Maďarska, Polska a Slovenska „a určitě ho tam bude prezentovat“. Rakousko má podle premiéra totiž na řešení migrace stejný názor jako visegrádská čtyřka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …