Vitásková nepočítá, že by musela opustit funkci

28.01.2016 21:01

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková nepočítá s tím, že by po 1. březnu už nebyla ve funkci. Řekla to ČTK po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Právě do začátku března má šéfka ERÚ podle ministerstva vnitra složit služební slib, jinak zanikne její služební poměr. Pokud ale slib složí, tak podle služebního zákona nebude moci v čele úřadu stát kvůli tomu, že čelí obvinění.

Vitásková nepočítá, že by musela opustit funkci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková

Vitásková je proti takovému výkladu a říká, že služební slib nesloží. Zeman za Vitáskovou dlouhodobě stojí, minulý týden uvedl, že je proti tomu, aby dostávala pokyny přímo od vlády. Pokud k tomu dojde, plánuje dát podnět k Ústavnímu soudu. Vitásková plán sejít se s prezidentem avizovala. V polovině ledna uvedla, že kromě něj chce svoje další kroky konzultovat i se zástupci evropských energetických organizací.

"Z názoru pana prezidenta jednoznačně vyplývá, že vedení Energetického regulačního úřadu musí být nezávislé od politické moci, tak jak to požaduje legislativa Evropská unie. Absolutně nesouhlasí s porušením unijních pravidel," řekla ČTK Vitásková. To, zda ji prezident informoval o nějakých svých plánovaných krocích, komentovat nechtěla. "Jsou to jeho kompetence a jeho kroky," dodala.

Podle obžaloby se dopustila zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren

Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček potvrdil, že se dnes prezident s předsedkyní ERÚ setkal. "Pan prezident vyjádřil názor, že směrnice EU předpokládají plnou nezávislost jakéhokoliv regulačního úřadu. A v případě porušení teto nezávislosti by byl pan prezident nucen obrátit se na Ústavní soud," sdělil po jednání Ovčáček ČTK.

Situací kolem ERÚ, kterou komplikuje nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem, se opakovaně zabývala i vláda. Ministerstvo vnitra je přesvědčeno o tom, že Vitásková spadá pod služební zákon a jejím služebním orgánem je vláda. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký minulý týden ČTK řekl, že kabinet může postavit Vitáskovou mimo službu, aniž složí služební slib. Předsedkyně ERÚ takovou interpretaci odmítá a má za to, že podléhá energetickému zákonu, podle kterého ji může odvolat pouze prezident.

Vitásková čelí spolu s dalšími devíti lidmi obžalobě v případu, který projednává brněnský krajský soud. Podle obžaloby se dopustila zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností. Vitásková, která u soudu popřela, že má cokoli společného s údajnými podvody, je také obviněna kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně ERÚ. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon nepřekročila a chce se bránit soudně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…