Vítejte v socialistickém covidovém pekle, volá Jaroslav Bašta

17.01.2021 7:38

Někdejší velvyslanec České republiky v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta jako muž narozený v roce 1948 už ledacos pamatuje. Se svou zkušeností vidí podobnosti mezi Sovětským svazem a Evropskou unii. Nešetřil ani Česko. To prý světu ukazuje ten nejhorší příklad, jak to v koronavirové pandemii opravdu nedělat.

Vítejte v socialistickém covidovém pekle, volá Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Jaroslav Bašta v textu pro První zprávy.cz napsal, že sám sebe podezírá, že trpí dědkovským syndromem a má pocit, že tu vlastně všechno už jednou bylo. Ale když se nad tím zamyslel, skutečně má pocit, že prožíváme znovu svou minulost. Stačí se prý podívat, jak se v EU nakupují vakcíny proti nemoci covid-19.

„Za časů klidných a nekomplikovaných ta analogie se zvolna rozpadajícím se Sovětským svazem tolik nebila do očí. Jenže přišla pandemie a bylo třeba jednat. Vloni na jaře to ještě dopadlo dobře, Komise zůstala nečinná a národní státy to nakonec nějak zvládly. Na podzim už to Brusel vzal do svých rukou, Evropskou unii nejprve beznadějně zadlužil a pak začal centrálně nakupovat vakcíny proti covidu-19. Jako první schválil užití preparátu vyvinutého v Německu sídlící tureckou rodinnou firmou BioNTech financovanou americkou společností Pfizer. ... Tak jako v minulosti se ukazuje, že v centrálním plánování se vždy na něco zapomene. Limitujícím faktorem výroby všech vakcín budou ampule, ve kterých se uchovávají, nemluvě o injekčních stříkačkách a jehlách. Možná je vyrobí v Číně,“ napsal Bašta.

„Pokud jde o Českou republiku, tak zatím horší příklad nefunkčnosti a neschopnosti státu plnit své úkoly (dokonce ani v rámci EU) neexistuje. Za dvacet dnů, kdy jsou vakcíny k dispozici, bylo k 15. 1. naočkováno něco málo přes 70.000 osob (cca 3000 denně, což při odhadovaném minimálním množství 12 milionů dávek by proočkování populace trvalo více než 10 let). Ovšem nejpozději od pondělka začíná přeočkování té první várky, takže dosavadní tempo vakcinace se příliš nezvýší. Zásoby jehel a injekčních stříkaček prý vystačí na celé dva měsíce. Pak se dovezou z Číny. Po pirátských eskapádách v Praze a návštěvě předsedy Senátu na Tchaj-wanu mám jisté pochybnosti, že se to červené mikině podaří rychle a lacino zařídit,“ pokračoval Bašta.

Evropskou unii skutečně vnímá jako Sovětský svaz. Vidí podobnost mezi Evropskou komisí a sovětským politbyrem. Stejně jako v sovětském politbyru, ani v Evropské komisi nesedí ti nejschopnější politici. V Bruselu podle něj sedí ti nejneschopnější, kteří ve svých národních vládách zklamali. Bašta v této souvislosti připomíná, že stávající předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová byla německou ministryní obrany a podle Bašty německou armádu téměř přivedla k rozvratu.

„Takže vítejte v socialistickém covidovém pekle. Když bude vakcína, nebudou ampule nebo injekce a jehly,“ uzavřel svůj komentář Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…