Vítězní Starostové jednají ve Zlíně s babišovci. Těm se dvojkoalice líbí

13.10.2014 20:22

Hnutí STAN, které ve Zlíně jasně vyhrálo volby a získalo 18 křesel v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu, jedná o možné koalici s hnutím ANO. To skončilo s osmi mandáty ve volbách druhé. ANO by se dvojkoalice líbila. Pravděpodobnost, že v čele Zlína budou tato dvě hnutí, je velká. V důležitých bodech programu panuje shoda, řekl dnes večer po jednání zástupců obou hnutí lídr STAN a stávající primátor Miroslav Adámek. Přesto jsou podle něj ve hře ještě i jiné varianty, STAN bude jednat v úterý i s dalšími stranami.

Vítězní Starostové jednají ve Zlíně s babišovci. Těm se dvojkoalice líbí
Foto: tan
Popisek: primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN)
reklama

Starostové a nezávislí jednali s ANO jako s prvním v pořadí. Lídr ANO Patrik Kamas dnes ČTK řekl, že dostal od STAN výzvu k jednání o koalici. "Akceptovali jsme návrh jednat na půdorysu dvojkoalice," uvedl Kamas. Post primátora podle něj logicky náleží STAN vzhledem k vysokému počtu mandátů. Další případné rozdělení křesel v radě však nekomentoval.

STAN ve volbách obhájili vítězství z minulých voleb v roce 2010

Adámek ČTK řekl, že dnes večer bylo hlavním tématem porovnávání programů. "Nyní si vše ještě projednáme uvnitř svých zastupitelů. Další jednání budou pokračovat zítra (v úterý)," uvedl primátor. Až později by se podle něj měly řešit personální otázky. Adámka a Kamase spojuje zlínský hokejový klub PSG Zlín, Adámek je jeho prezidentem, Kamas jednatelem. Kamas je také ředitelem marketingu společnosti PSG, která je generálním partnerem klubu.

Adámek už dříve zdůraznil snahu o stabilní a důvěryhodné složení rady, v minulém období se totiž její složení několikrát měnilo. Koalice by podle něj ve Zlíně mohla být uzavřena do několika dnů.

STAN ve volbách obhájili vítězství z minulých voleb v roce 2010, tehdy však kandidovali společně s TOP 09, nyní šly subjekty do voleb samostatně. TOP 09 se však do zastupitelstva nedostala. V zastupitelstvu bude jen pět subjektů, třetí ve volbách skončila ČSSD se ziskem šesti mandátů, stejný počet křesel získala společná kandidátka lidovců a hnutí Zlín 21. Komunisté dostali tři mandáty. Zastupitele nebude mít kromě TOP 09 ani ODS, která dostala ve volbách 4,77 procenta hlasů.

Před čtyřmi lety vznikla ve Zlíně koalice TOP 09/STAN, hnutí za Morální Očistu Radnice (M.O.R), KDU-ČSL, Zlínského hnutí nezávislých (ZHN) a Věcí veřejných. V opozici skončila ODS, ČSSD a komunisté. Z rady však odešlo několik radních. Rozštěpilo se hnutí M.O.R, část odešla do opozice, druhá část zůstala ve vedení města a přejmenovala se na Zlínskou volbu, někteří její členové nyní kandidovali pod hlavičkou STAN. Někteří členové TOP 09/STAN vytvořili nové hnutí Zlín 21, které nyní kandidovalo společně s lidovci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

7:43 ,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

TOP 09 se těžko dostává do médií a nemá v tom směru možnosti jako premiér Babiš, myslí si předseda p…