Vláda asi odmítne návrh na zpřesnění cílů české rozvojové pomoci

5. 3. 2017 21:40

Pravděpodobně nesouhlasné stanovisko dá vláda k novele dvou poslanců hnutí ANO, která by zpřesnila cíle české zahraniční rozvojové pomoci. Karel Rais a Ladislav Okleštěk chtějí, aby se zaměřila zejména na podporu postižených a sociálně znevýhodněných lidí a na jejich začleňování do společnosti. Kabinet by ale měl podle podkladů pro středeční zasedání uvést, že nynější zákon vymezuje cíle dostatečně.

Vláda asi odmítne návrh na zpřesnění cílů české rozvojové pomoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády

„Snahou je nastavit standard zvýšené péče o sociálně vyloučené a zdravotně postižené, standard, který je typický pro vyspělé země, Českou republiku nevyjímaje,“ uvedli autoři novely v důvodové zprávě. V rozvojových zemích podle nich bývají tyto skupiny lidí na okraji společnosti, a to i kvůli všeobecně nízké životní úrovni. Zprávu přinesla ČTK.

Kabinet by měl podle podkladů autorům vytknout, že svou úpravu řádně nezdůvodnili. Připomene, že už k nynějším cílům pomoci patří dodržování lidských práv a konkrétní projekty se individuálně posuzují.

Letos má Česko na rozvojovou spolupráci, transformační spolupráci a humanitární pomoc podle údajů ministerstva zahraničí přes 954 milionů korun. Proti loňsku je to o 100 milionů více. Na rozvojovou spolupráci letos půjde 658 milionů korun, na humanitární pomoc 130 milionů a na transformační spolupráci 53 milionů korun. Částka 110 milionů bude směřovat na rozvojová stipendia a tři miliony na zdravotní péči o stipendisty.

V programu dvoustranné rozvojové pomoci se peníze dělí zejména mezi několik prioritních zemí. Jde o Afghánistán, Bosnu a Hercegovinu, Etiopii, Moldavsko, Mongolsko, Gruzii, Kambodžu, Kosovo, Srbsko, Palestinu a Zambii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba dne: Takto Zaorálek vyzval ke stažení vojsk z Afghánistánu. A k tomu přišel Okamura

13:25 Bomba dne: Takto Zaorálek vyzval ke stažení vojsk z Afghánistánu. A k tomu přišel Okamura

K otázce vyslání vojáků do Afghánistánu se den po smrti dalšího českého vojáka v této blízkovýchodní…