Vláda by měla projednat Opatu či hledat peníze na důchody

08.03.2018 6:12

Návrhem ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) na jmenování Aleše Opaty novým náčelníkem generálního štábu či záměrem na změnu zákona o zrušení Fondu národního majetku ČR, která má umožnit získat peníze na zvýšení důchodů, se dnes bude zabývat vláda v demisi, píše ČTK.

Vláda by měla projednat Opatu či hledat peníze na důchody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády v demisi. Na programu mimo jiné i novela zákona o zbraních či zákoníku práce

Ministři mají v nezvyklém čtvrtečním termínu projednat také například návrh poslance ČSSD Jaroslava Foldyny, který chce zavést mírnější danění příjmů ze zaměstnání v cizině.

Se jménem nového náčelníka generálního štábu přišla Šlechtová minulý týden. Opata by měl do funkce nastoupit 1. května. Šlechtová ČTK ve středu potvrdila, že návrh na změnu v čele generálního štábu vládě přednese. Opata by měl ve funkci nahradit Josefa Bečváře. Změnou se bude dnes před polednem zabývat i sněmovní výbor pro obranu, jeho stanovisko je jen doporučující. Náčelníka generálního štábu podle zákona jmenuje na návrh vlády hlava státu. S prezidentem Milošem Zemanem již Šlechtová výměnu předjednala. Zásadní nesouhlas není očekáván ani od poslanců.

Novela Ministerstva financí by měla usnadnit převod peněz z tzv. Fondu privatizace do státního rozpočtu a naopak. Rovněž by se měl snížit počet výdajů, které bude z fondu možné financovat. Fond privatizace jsou fakticky zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na Ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ. Ke konci loňského roku bylo ve fondu podle ministerstva financí 21,96 miliardy Kč.

Foldynův návrh má pomoci řešit kauzu českých lodníků v Nizozemsku, kteří musejí odvádět daně v tuzemsku. Poslanec navrhuje, aby se příjmy nezdaňovaly jako superhrubá mzda, ale jen jako hrubá mzda. Podle návrhu stanoviska vlády však jeho předloha neřeší problematiku českých lodníků vhodným způsobem. Kabinet by podle legislativců měl návrh odmítnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul

9:09 A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul

V Událostech, komentářích na ČT24 se včera řešila slova prezidenta Zemana o BIS. Do studia byl pozvá…