Vláda je proti zrušení imunity zákonodárců, kterou navrhla TOP 09

05.05.2014 15:17

Se záporným stanoviskem vlády budou poslanci projednávat ústavní novelu TOP 09 a Starostů o zrušení trestněprávní imunity zákonodárců. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na svém pondělním jednání odmítl návrh poslance TOP 09 Stanislava Polčáka na úplné zrušení imunity. Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tvrdí, že podobná změna Ústavy není potřeba.

Vláda je proti zrušení imunity zákonodárců, kterou navrhla TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

V současné úpravě je podle Dienstbiera omezení imunity dostatečné. Zákonodárci loni zrušili doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců.

Novela reagovala na vydávání poslanců. Rozhoduje prý politika a ne okolnosti konkrétního případu 

Imunita není osobní výsada, ale jde o ochranu zákonodárné moci před zásahy výkonné moci, uvádělo předběžné stanovisko pro zasedání kabinetu. Pokud by o vydávání zákonodárců k trestnímu stíhání parlamentní komory nerozhodovaly, výkonná moc by toho prý mohla zneužívat. Zadržením, zatčením nebo návrhem na uvalení vazby by mohla ústavnímu činiteli znemožnit účast na důležitém hlasování, stálo v předběžném stanovisku.

Ústavní novela je podle předkladatelů reakcí na vydávání poslanců, sněmovna podle nich rozhoduje politicky bez ohledu na konkrétní případ a okolnosti. Výrazně se to podle jednoho z autorů Stanislava Polčáka projevilo v případě vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS), který čelí stíhání v souvislosti s městskou kartou Opencard a jenž předlohu rovněž podepsal. Imunita tak podle předkladatelů ztratila smysl.

Poslanec a senátor by nemohli ve vazbě uplatňovat mandát

Norma by zachovala imunitu zákonodárců v případě projevů a hlasování v parlamentní komoře. Zákonodárcům by zůstala ochrana v případě hrozby okamžitého omezení jejich osobní svobody. Se zadržením by musel souhlasit předseda komory, s návrhem na vazbu i komora.

Vláda se podle Dienstbiera pozastavila nad tím, že poslanec a senátor by ve vazbě nemohl na rozdíl od vězněného zákonodárce uplatňovat mandát.

O předloze rozhodne s konečnou platností Parlament. Protože jde o ústavní novelu, k jejímu schválení by byl nutný souhlas nejméně třípětinové většiny v obou komorách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rasová válka v USA: Trump udeřil. A mrtvý černoch? S ním to prý bylo všelijak

7:34 Rasová válka v USA: Trump udeřil. A mrtvý černoch? S ním to prý bylo všelijak

Protesty, rabování a zařazení organizace ANTIFA na seznam teroristických organizací. To vše zřejmě z…