Vláda má návrh rozpočtu. Většině ministerstev mají klesnout výdaje

05.05.2014 12:30

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá ve srovnání s letošním rokem s poklesem výdajů většiny ministerstev. Největší pokles je u Ministerstva zemědělství, a to o téměř 6,8 miliardy korun. Naopak o více než 18 miliard korun by měly výdaje stoupnout Ministerstvu práce a sociálních věcí. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu, který má ČTK k dispozici. Údaje jsou bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů.

Vláda má návrh rozpočtu. Většině ministerstev mají klesnout výdaje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Padesátikorunová mince

Celkově Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdaje bez unijních peněz ve výši 1,126 bilionu korun. Letos rozpočet počítá s částkou o 15 miliard nižší, tedy 1,111 bilionu korun. Ministerstvo financí například navrhuje o polovinu, tedy o více než 300 milionů Kč, snížit výdaje úřadů na externí poradenské, konzultační a právní služby.

Vláda se musí dohodnout na základních parametrech rozpočtu

Státní rozpočet i jeho parametry mohou ovšem doznat ještě výrazných změn, upozorňují zástupci koaličních stran. „Co se jednotlivých kapitol týče, ty přijdou na řadu později. Teď je potřeba, aby se vláda dohodla na základních parametrech," řekl ČTK i mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman. Návrh rozpočtu zatím počítá se schodkem 100 miliard korun. Vláda musí schválit návrh rozpočtu do konce září. Dnes má na programu vláda výdajové rámce na následující roky.

Tradičně téměř polovina výdajů rozpočtu jde na vrub MPSV, které by mělo získat na výdaje přes 537 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je pro to, aby v rozpočtu na příští rok dostalo přidáno školství a vnitro, jak navrhují jeho straničtí kolegové a ministři Marcel Chládek a Milan Chovanec. Stejně jako letos by podle ministerského předsedy měla dostat také obrana, Českou republiku už kvůli snižujícím se výdajům v minulých dnech kritizovali zástupci USA i NATO.

Výdaje Ministerstva dopravy výrazně neklesnou

Proti původnímu návrhu Ministerstva financí by přitom neměly tak výrazně klesnout výdaje Ministerstva dopravy. Původně ministerstvo navrhovalo výdaje dopravě snížit o více než osm miliard. Podle návrhu, který má ČTK k dispozici, by měla doprava mít o 2,5 miliardy korun méně. O 3,2 miliardy korun by měly klesnout výdaje Ministerstva vnitra a o 1,5 miliardy výdaje Ministerstva průmyslu a obchodu. Výdaje Ministerstva obrany by měly ve srovnání s letoškem klesnout zhruba o půl miliardy korun na 41,3 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

8:01 Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

Slova Grety Thunbergové oběhla svět a v České republice není o reakce nouze. Přicházejí srovnání se …