Vláda posoudí opoziční návrh na snížení daně z piva

02.10.2011 16:13

Vláda se bude ve středu mino jiné zabývat návrhem poslance Ladislava Skopala na snížení spotřební daně z piva. Skopal by ji rád snížil na úroveň roku 2009, tedy před zavedením tzv. Janotova balíčku, který ji od roku 2010 zvýšil o zhruba 50 haléřů na půllitr.

Vláda posoudí opoziční návrh na snížení daně z piva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pivo

Vrácení daně na původní úroveň označuje poslanec Skopal za klíčové pro rozvoj pivovarnictví. Snížení by podle něj mělo přinést stabilizaci výroby piva a v konečném důsledku vyšší výběry daně. "Snížení spotřební daně z piva s sebou přinese i oživení pivovarnického průmyslu a navazujících odvětví," argumentuje v důvodové zprávě.

Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se zvýšení daně od loňského ledna odrazilo v poklesu spotřeby tuzemského piva. Místo očekávaných 1,3 miliardy korun vybral stát podle svazu navíc 345 milionů korun.

Vládní odborníci však v návrhu stanoviska ke Skopalově předloze tvrdí, že navrhované snížení sazby daně z piva by znamenalo snížení příjmů státního rozpočtu pro rok 2012 nejméně o 0,8 miliardy korun a není přitom zřejmé, z jakých zdrojů by byl tento výpadek kompenzován. Připouštějí přitom, že se zvýšením daně sice nepodařilo vybrat o plánovaných 1,3 miliardy korun víc, ale i tak se podařilo zvýšit výběr daně o 800 milionů korun.

Na nižším než očekávaném výnosu se podle vlády projevila nejen krize, ale i změna struktury spotřeby lidí, kteří dlouhodobě pijí méně piva a přesouvají se k vínu. Další okolností byl také nárůst spotřeby piva z malých pivovarů, které spadají do nižší sazby daně.

Čtěte:

Poslanec ČSSD navrhuje snížit spotřební daň z piva

Vyšší daň na pivo státu tolik nepomohla. Pivovary ničí. Kalousek neustoupí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…