Vláda projedná případ Vrbětice a protikoronavirová opatření

19.04.2021 6:30

O možném zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích bude dnes odpoledne jednat vláda. Zprávu k tomu předložila Bezpečnostní informační služba (BIS), premiér Andrej Babiš (ANO) by ji chtěl zveřejnit. Vláda se zřejmě bude zabývat i dopady případu na dukovanský tendr a reakcí na ruské vyhoštění pracovníků ambasády ČR v Moskvě. Ministři by měli probírat také aktuální stav epidemie koronaviru a plány na úpravy nynějších protiepidemických opatření.

Vláda projedná případ Vrbětice a protikoronavirová opatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Strakova akademie- sídlo vlády ČR
reklama

Česká vláda v reakci na informace o podílu tajné služby GRU na dvou explozích munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří byli identifikováni jako členové ruských zpravodajských služeb. Rusko následně vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který nyní vede i ministerstvo zahraničí, řekl, že přehnaná ruská reakce může vést k dalším krokům ze strany ČR.

Babiš i Hamáček se také vyslovili proti účasti ruské společnosti Rosatom na rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Vláda může firmu vyřadit ze seznamu uchazečů, které čeká bezpečnostní prověření.

Opatření proti epidemii se v České republice naposledy měnila s koncem nouzového stavu 12. dubna. Skončil zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Do škol se vrátili žáci prvního stupně a do školek předškoláci. Podle ministrů by mělo mezi jednotlivými kroky při rozvolňování vždy 14 dní, aby byl čas vyhodnotit dopady předchozích úprav. Babiš v pátek odmítl, že by už existovaly konkrétní návrhy či sliby. V neděli premiér uvedl, že koncem týdne by se mohl rezervační systém pro očkování proti nemoci covid-19 rozšířit na lidi ve věku od 60 let. O stavu epidemie bude jednat i dopolední vládní rada pro zdravotní rizika.

Kabinet rovněž projedná návrh ČSSD na změny zákoníku práce či úpravu nařízení, která by ztížila zkoušku z češtiny pro cizince ze zemí mimo EU usilující v ČR o trvalý pobyt. K předloze, kterou chce ČSSD zkrátit pracovní týden, stanovit minimální mzdu ve výši poloviny mzdy průměrné a zavést nejméně pětitýdenní dovolenou, by měl podle návrhu vládních legislativců zaujmout kabinet negativní stanovisko. Novelu v připomínkovém řízení podpořila ministerstva práce a vnitra vedená ČSSD, ministerstva financí a průmyslu a obchodu v čele s představiteli ANO se stejně jako zaměstnavatelské svazy postavila proti.

Nesouhlasné stanovisko patrně zaujme vláda k návrhu poslanců TOP 09, který má podpořit dobrovolnictví tím, že zpřístupní kompenzační bonus lidem, kteří vykonávají dobrovolnickou činnost v sociálních či zdravotních službách. Vláda projedná i úpravu nařízení o seznamech návykových látek nebo zprávu o přechodu digitálního televizního vysílání na standard DVB-T2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…