Vláda schválila konec druhého pilíře penzijního systému

18.05.2015 13:16

Vláda dnes schválila definitivní ukončení druhého pilíře důchodového spoření ke konci příštího roku. Podle návrhu by ve druhém pilíři nemělo být možné od začátku roku 2016 spořit a peníze by měli účastníci dostat zpět do konce uvedeného roku. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Vláda schválila konec druhého pilíře penzijního systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní lavice zeje prázdnotou. Schůze musí být na pět minut přerušena

Sněmovna již na konci dubna schválila vládní novelu, která uzavírá fondy druhého důchodového pilíře pro nové klienty. Cílem je zamezit spekulativním snahám přihlásit se na poslední chvíli do systému a získat případné výhody od státu. 
   
"Vláda dnes udělala definitivní tečku za druhým pilířem důchodového systému, nepovedeným experimentem pravicových vlád, o který byl mizivý zájem a který se ukázal pro důchodový systém jako slepá ulička," uvedl v sms zaslané ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 
   
"Zrušení druhého pilíře není správný krok, penzijní společnosti ho ale respektují. Když už ale bude existovat opět pouze třetí pilíř, je o to důležitější, aby byl pro lidi skutečně atraktivní. Úpravy třetího pilíře, které dnes vláda schválila spolu s ukončením druhého, nejsou dostačující," řekl ČTK mluvčí Asociace penzijních společností ČR Jan Sedláček s tím, že z návrhu zákona vypadla možnost navýšit provizní strop pro prodejce. Ten podle něho v současné době činí 3,5 procenta z průměrné mzdy, tedy zhruba 850 korun. "Absence této úpravy je klíčová, protože nyní ubývá ve třetím pilíři kvartálně asi 40.000 účastníků. Prodejci totiž nejsou motivováni produkt prodávat," dodal Sedláček. 
   
Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Využilo toho kolem 83.000 lidí. ČSSD ještě jako opoziční strana avizovala, že po svém nástupu do vlády druhý pilíř zruší. Nynější kabinet sociálních demokratů, ANO a lidovců se k tomu zavázal v koaliční smlouvě. 
   
Důchodové fondy by měly být podle dnes schváleného návrhu ministerstva financí zrušeny k 1. červenci 2016 a tímto dnem vstoupit do likvidace. Ta by měla být ukončena převedením prostředků a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017. 
   
Peníze si budou moci lidé nechat převést na účet, poslat poštovní poukázkou nebo převést jako příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo doplňkové penzijní spoření (tzv. III. pilíř). "Pokud účastník nezareaguje na výzvu penzijní společnosti k volbě způsobu vypořádání prostředků, penzijní společnost převede tyto prostředky na určený účet správce pojistného a následně na osobní daňový účet účastníka," uvádí předkládací zpráva k návrhu. 
   
Materiál dále uvádí, že "pokud si bude chtít účastník druhého pilíře zachovat procentní výměru státního důchodu, jako by účastníkem II. pilíře nebyl, doplatí si individuálně pojistné na důchodové pojištění." K tomu může využít například i vyplácené peníze z druhého pilíře. 
   
Ministerstvo financí zároveň se zrušením druhého pilíře navrhuje více zatraktivnit doplňkové penzijní připojištění, tzv. třetí pilíř. Jednou z cest by mělo být zrušení omezení věku účastníka systému, dnes je omezeno 18. rokem. Dále chce MF také upřednostnit postupné vyplácení naspořených prostředků. "Navrhuje se tedy, aby i penze vyplácená po dobu delší než deset let byla stejně jako doživotní penze osvobozena od daně z příjmů," uvedlo MF. Zmírnit by se měly i přísné limity fondů pro investování a rozšířit okruh investičních nástrojů. 
   
Ukončení systému II. pilíře si podle důvodové zprávy k zákonu vyžádá náklady na straně penzijních společností zhruba 150 milionů korun, především v souvislosti s výplatou peněz účastníkům a motivací přechodu do III. pilíře. V případě státu budou náklady záviset na počtu účastníků, kteří přejdou do III. pilíře. "Celkově lze shrnout, že odhady nákladů se mohou v téměř nereálných extrémech pohybovat mezi minimálně 40 miliony korun až po zhruba jednu miliardu korun," uvedlo MF. 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…