Vláda žene lidi do rukou lichvářů, varují analytici

29.05.2012 19:43

Před dalším zatížením občanů např. skrze zvýšenou DPH už nějaký čas nevaruje jen levicová opozice, ale i mnozí odborníci. Lidem dochází finanční rezervy a další nálož na jejich bedra povede k tomu, že nebudou mít dost prostředků na placení hypoték. To by je mohlo nahnat do náručí lichvářů. To z dlouhodobého hlediska neprospívá prakticky nikomu, vyjma právě lichvářů.

Vláda žene lidi do rukou lichvářů, varují analytici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Vládou naplánované zvýšení DPH, ale i jiné kroky vedou k tomu, že se postupně tenčí finanční rezervy občanů. Ti mnohdy riskují a navzdory tomu, že musí a splácet např. hypotéku, mívají finanční rezervu pouze na dva až tři měsíce dopředu. Zvýšení DP tak může v dohledné době vést k tomu, že lidé budou žádat banky o přeskupování úvěrů. Ty je ale mohou odmítnout a lidé se pak často obrací o pomoc k lichvářům. Před tímto vývojem varuje deník Právo.

Banky nejsou ohroženy. Zatím

"Dopady vládních reforem se odrazí na trhu domácích spotřebitelských úvěrů," míní člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Michal Mejstřík. Očekává, že reformy mohou nastartovat novou vlnu přeúvěrovávání, na kterém budou vydělávat právě lichváři.

Pro banky bude možný nárůst klientů, kteří nebudou schopni splácet hypotéky, nepříjemný, ale prozatím nepůjde o fatální problém, protože tyto ztráty nahrazuje proud klientů nových. To však nemusí trvat dlouho, registr dlužníků SOLUS už teď zahrnuje osm procent Čechů, kteří jsou zatížení závazky po uplynutí splatnosti. A Jejich počet může růst. Pakliže přijdou ke slovu lichváři, kteří začasté ani nepočítají s tím, že jejich klienti splní drakonické podmínky, se mohou těšit na to, že jim jejich klienti na základě podepsaných smluv budou platit prakticky donekonečna.

Lidem chybí finanční gramotnost.

"Lidé se splátkami hypoték dostávají až na polovinu svého měsíčního příjmu. Zdravá hranice se však pohybuje kolem jedné třetiny příjmu žadatele," varuje Jiří Paták z finančního portálu ChytrýHonza.cz. "Lidé mají rezervu obvykle jen na dvě až tři splátky. Vůbec přitom nejsou finančně připraveni na výjimečné situace," tvrdí Paták. S přihlédnutím k tomuto faktu banky stále hlasitěji volají po výšení finanční gramotnosti občanů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…