Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Štěpánková končí, oznámil rozhlas

21.02.2019 14:25

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková opustí na konci března funkci. Odejde i z postu náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva na Úřadu vlády. Uvedl to dnes Český rozhlas. Štěpánková ČTK informaci potvrdila.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Štěpánková končí, oznámil rozhlas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Řekla, že to bylo její rozhodnutí. Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhlasu sdělil, že na její místo bylo vyhlášeno výběrové řízení, které bude v prvním kole interní.

Pozici zmocněnce pro lidská práva obnovila v minulém roce druhá Babišova vláda. Právničku Štěpánkovou do funkce jmenovala v červnu. V minulém volebním období měla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ministra pro lidská práva. V prvních letech jím byl Jiří Dienstbier (ČSSD), který si Štěpánkovou vybral jako svou náměstkyni pro lidská práva. Ve službě zůstala Štěpánková i za Dienstbierova nástupce na ministerském postu Jana Chvojky (ČSSD) a po zrušení ministerské pozice v Babišových vládách. Před nástupem do Úřadu vlády pracovala v poradně pro občanství a lidská práva.

Zmocněnkyně se zabývá agendou lidských práv a problematikou romské menšiny, národnostních minorit, neziskových organizací, rovných šancí či postižených. Spadá pod ni vládní agentura pro sociální začleňování. Je místopředsedkyní příslušných vládních rad, jimž předsedá premiér.

Některé rady v poslední době sklízejí kritiku kvůli své nečinnosti. Rozhlas citoval ombudsmanku Annu Šabatovou. Podle ní se rada vlády pro lidská práva, jejíž je členkou, nesešla rok a půl. Babiš rozhlasu sdělil, že rada zůstane pod jeho vedením a zasedne 12. března.

První kolo výběrového řízení na pozici náměstka pro lidská práva státní tajemník Úřadu vlády vyhlásil 18. února. Hlásit se je možné do konce měsíce. Podmínkou je magisterské vzdělání, občanství ČR či zemí EU, znalost angličtiny, bezpečnostní prověrka pro práci s důvěrnými informacemi. O pozici se mohou ucházet akademici či lidé, kteří několik let pracovali v domácích nebo evropských úřadech a institucích.

Organizace spojených národů (OSN) v listopadu 2017 dala Česku doporučení týkající se lidských práv. Doporučila zejména zlepšit integraci Romů do společnosti, bojovat s rasismem, xenofobií a islamofobií a pokračovat ve snaze o dosažení rovnosti žen a mužů. Řada zemí OSN zároveň ocenila pokrok, kterého Česko dosáhlo v integraci dětí se znevýhodněním do vzdělávacího systému, i dosažení dohody o výkupu vepřína v Letech u Písku na místě bývalého romského koncentračního tábora.

Post zmocněnce měly už dřívější vlády. Poprvé vznikl v roce 1998. Před Štěpánkovou na pozici za minulých kabinetů bylo pět mužů a jedna žena.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…