Vnučka Nikity Sergejeviče Chruščova promluvila o Vladimiru Putinovi. Stojí to za to

04.03.2015 13:17

Vnučka bývalého sovětského vůdce Nina L. Chruščovová obviňuje Putina z toho, že vytvořil v Rusku atmosféru strachu a bezpráví. I když prý Němcova nejspíš nenařídil zavraždit, má na jeho smrti svůj podíl. Chruščovová odhaduje, že se v důsledku špatné ekonomické situace možná začnou od ruského prezidenta odvracet jeho nejbližší spojenci.

Vnučka Nikity Sergejeviče Chruščova promluvila o Vladimiru Putinovi. Stojí to za to
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Chruščovová připomíná, že všichni nejhlasitější kritici prezidenta Putina byli postupně odstraněni. Jmenuje novinářku Politkovskou, jež byla v roce 2006 zastřelena ve výtahu. Bývalý agent KGB Alexandr Litviněnko zemřel v londýnském exilu po otravě poloniem. V roce 2009 zemřel ve vazbě právník zabývající se bojem proti korupci Sergej Magnitskij. „Vražda opozičního politika Borise Němcova by tedy neměla nikoho překvapit. V každém případě by se měli konečně probudit ti Rusové, kteří doposud takovou zvůli a bezpráví tolerovali,“ vyzývá profesorka z newyorské univerzity a poukazuje na plány Němcova zveřejnit důkazy o přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině.

„Ale i tak je nepravděpodobné, že by jeho vraždu osobně nařídil Putin. Pozice ruského prezidenta je neotřesitelná a popularita u obyčejných Rusů dosahuje 86 %. Zatímco Němcov byl pro své kritické názory na ruskou agresi na sousední Ukrajině brán jako zrádce národa,“ připouští Chruščovová. Za zneklidňující ovšem považuje fakt, že na vyšetřování bude osobně dohlížet Putin. „Můžeme si být jistí, že vražda Němcova bude označena za spiknutí CIA nebo ukrajinských tajných služeb. Kreml si pro ospravedlnění svých kroků dokáže vymyslet cokoli,“ konstatuje Chruščovová a zmiňuje vyšetřování smrti Stalinova konkurenta Sergeje Kirova v roce 1934. „Jeho vraždu provedla NKVD na rozkaz Stalina. Vyšetřování mu ovšem dalo příležitost vypořádat se i s dalšími svými odpůrci,“ píše Chruščovová.

celý text v angličtině je ZDE

Putin si dle jejího názoru vraždu Němcova sice neobjednal, ale po vzoru Stalina je zodpovědný za atmosféru strachu a bezpráví, která nyní panuje v celém Rusku. „Jeho příznivci tak coby věrní vykonavatelé vůle Kremlu došli k názoru, že zavraždění Němcova je v nejvyšším Putinově zájmu. V mnohém tak dnešní Rusko připomíná Stalinův Sovětský svaz. Také tehdy byli šéfové NKVD pokládáni za nejvýznamnější představitele země. Agent KGB Andrej Lugovoj, který je britskou vládou podezřelý ze zavraždění Litviněnka, je ostatně poslancem dumy. Co přijde dál? Vystupňuje Putin po vzoru Stalina státní teror? Nebo se konečně Rusové rozhoupají k akci?“ táže se Chruščovová.

V první dekádě 21. století prý bylo velmi snadné být příznivcem Vladimira Putina. „Udělal z Rusů bohaté, kosmopolitní a respektované světoobčany. Dnes však při nízkých cenách ropy a západních sankcích naopak z Rusů učinil chudé a ve světě opovrhované a neoblíbené. Nedělního vzpomínkového pochodu věnovaného Němcovovi vyšly do ulic desítky tisíc nespokojených občanů. Je tedy možné, že pohár jejich trpělivosti už přetekl? Putinův režim byl založen na příslibu ekonomické prosperity. Ten však již dnes není možné naplnit. Může se ukázat, že jeho spojenci nemají zájem na jeho politickém přežití. Ve chvíli, kdy je Putin nejvíce oslaben, možná budou muset jednat a zachránit si tak svoji vlastní kůži,“ předvídá Chruščovová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…