Vnučka Nikity Sergejeviče Chruščova vynadala obyčejným Rusům: Myslíte, že car má vždy pravdu. Nenávist k cizincům nosíte v sobě

12.03.2015 14:02

Vnučka bývalého sovětského vůdce Nina Chruščovová na webu agentur Reuters objasňuje, proč se prezident Putin nemusí obávat masových protestů. Rusové v sobě prý mají zakořeněnou nekritickou úctu ke svým vůdcům. 

Vnučka Nikity Sergejeviče Chruščova vynadala obyčejným Rusům: Myslíte, že car má vždy pravdu. Nenávist k cizincům nosíte v sobě
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Podle Chruščovové se i dnes řídí Rusové starým příslovím, které říká, že car má vždy pravdu. „Ať už šlo o cara, sovětského komisaře nebo nyní o prezidenta Vladimira Putina, Rusové vždy považovali a považují své vůdce za neomylné. V rozporu s logikou jsou navíc Rusové ochotni vydržet rozmary těch největších despotů, protože se obávají, že může přijít ještě něco horšího,“ vysvětluje profesorka z univerzity v New Yorku. Rusové dle jejího názoru požadují vládu silné ruky a v případě potřeby jsou vždy ochotni se za svého vůdce postavit. Ať už je jakýkoli. „To ostatně vidíme v současnosti i na vysoké podpoře Putina,“ dodává Chruščovová.

Demonstrace desítek tisíc Moskvanů po zavraždění Němcova proto sama nepřeceňuje a zmiňuje průzkumy veřejného mínění realizované jen několik dní před jeho smrtí. „Vyplynulo z nich, že pouze 15 % populace sympatizuje s opozicí, zatímco 68 % se v této otázce vyjádřilo negativně. Přes polovina dotazovaných navíc odpověděla, že Rusko se dle jejich názoru pod Putinovým vedením vydalo správným směrem. Pouhých 12 % Rusů se domnívá, že by měli protestovat proti Putinovi na demonstracích. Zbytek považuje za nejdůležitější, že se jejich prezident dokáže postavit Západu. Věří totiž, že Spojené státy a NATO chtějí vidět Rusko na kolenou,“ informuje vnučka bývalého sovětského vůdce.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Pro obyčejné Rusy je podle Chruščovové těžké si přiznat, že po rozpadu Sovětského svazu jejich země ztratila své velmocenské postavení. „Rusové taktéž věří, že mají vzhledem k historii plné právo ovlivňovat dění na Ukrajině. Obyčejní lidé jistě mohou považovat smrt Němcova za smutnou událost. Mnoho z nich však tvrdí, že v konečném důsledku jej mají na svědomí kritici Kremlu, kteří nenávistně prezentuji Kreml v tom nejhorším světle,“ píše Chruščovová a podrobně vysvětluje nechuť Rusů k účasti na demonstracích proti systému. „I přes poměrně mohutné demonstrace před třemi a čtyřmi lety mají v sobě Rusové zakořeněnou úctu ke svým vůdcům a rovněž nacionalismus a opovržení Západem. Ruský car Alexander III. vládnoucí v 19. století ostatně prohlásil, že Rusko má jen dva spojence, kterými je armáda a námořnictvo,“ zmiňuje profesorka.

„Podobný postoj zastávali i komunističtí vůdci Sovětského svazu Vladimir Iljič Lenin a Josef Stalin. Oba neprodyšně uzavřeli hranice své země ve snaze omezit vliv Západu. Stalin opakovaně odstraňoval své politické oponenty tím, že je obvinil ze spolupráce se Západem. Běžná rivalita s ostatními státy je pro Rusy nepřijatelná. Když se podvědomě necítí být nejlepšími, obviňují ostatní z toho, že jim nepřejí úspěch a záměrně je brzdí,“ píše Chruščovová a tvrdí, že v jedné věci se bývalý ruský vicepremiér Němcov přece jenom mýlil. „Nenávidět cizince nás Putin nenaučil. Úzkoprsý nacionalismus a bigotní vlastenectví v sobě nosíme už odnedávna,“ konstatuje autorka textu.

„Právě z těchto důvodů nebudou desítky tisíc demonstrantů, kteří vyšli do ulic, aby vzdali úctu Borisi Němcovovi, pro Kreml představovat žádnou vážnou hrozbu. Putinův režim má stále k dispozici miliony věrných příznivců, kteří stojí za prezidentem, poslušně nenávidí Západ a varují před tím, že změna režimu by mohla zemi uvrhnout do chaosu,“ uzavírá Chruščovová.  


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…