„Klimatu změna je globální, týká se celé planety. Nejnovější zpráva Mezinárodního panelu pro změnu klimatu konstatuje, že už nelze na planetě Zemi najít místo, které by nebylo dotčeno změněnými podmínkami souvisejícími s oteplováním,“ upozornil Alexandr Ač na začátku své přednášky. Následně se věnoval prudce se zvyšujícímu počtu lidí, nyní už se blížíme k osmi miliardám. „Prognózy říkají, že do poloviny století nás bude kolem devíti miliard a ke konci století mezi 11 a 12 miliardami na planetě. Čím více přibývá lidí, tak se tlak na ekosystémy samozřejmě zvyšuje. A také veškerá produkce, je větší spotřeba energie, vyrobí se více aut, mobilů, spotřebuje se více papíru a tak dále,“ konstatoval.
Výrazně se zvyšuje počet komerčních letů, každý rok padají rekordy v počtu letů. „Do roku 2040 se čekává, že počet letadel se zdvojnásobí,“ uvedl Ač s tím, že letecká doprava tvoří tři až pět procent emisí skleníkových plynů, což je relativně málo. „Ale relativně rychle rostou a stávají se stále větším problémem,“ dodal.
Pokud se nic nezmění, teplota naroste o čtyři stupně
Poté ukazoval proces oteplování. Není všude stejný. „Na severní polokouli se otepluje výrazně rychleji, dvakrát až třikrát než globálně. Kontinenty se také oteplují více než oceány. Proč? Potřebujete mnohem více energie na ohřátí vody než pevniny,“ vysvětlil. A co nás ohledně průměrné teploty může čekat? Ač představil několik scénářů. „Pokud se nic zásadní nezmění a emise nebudou klesat, tak se může stát, že teplota dosáhne nárůst o čtyři stupně. Což představuje dost velký problém,“ upozornil. Na argumenty laiků, že v minulosti přeci také bylo někdy tepleji, uvedl: „Je to sice pravda, ale rozdíl je v tom, že všechny změny teploty v minulosti trvaly tisíce let. Problém je tedy v rychlosti. Příroda má méně času na to, aby se přizpůsobila,“ objasnil.
„Podle nejoptimističtějšího scénáře, který však není reálný, protože předpokládá, že emise už klesají několik let a dosáhnou nulové hodnoty za několik málo desetiletí, tak i v tom případě se bude oteplovat. Ale záleží jak moc. Takže když emise omezíme, oteplování bude, ale nemuselo by být tak výrazné,“ sdělil s tím, že teoretický možná je ještě varianta oteplení o dva stupně do konce století. „Pokud naplníme závazky, ke kterým jsme se zavázali v Pařížské dohodě, směřujeme ke scénáři oteplení o tři stupně. Mnoho ze států však závazky neplní,“ uvedl. Takže podle něj zatím směřujeme k horším scénářům. Nejhorší je – když se závazky nebudou vůbec plnit – že se oteplí do konce století až o osm stupňů. „Ve všech scénářích se tedy bude oteplovat, ale o co více budeme emise snižovat, o to bude rozdíl v oteplování výraznější. Bohužel některým následkům už nelze zabránit, protože existuje setrvačnost klimatického systému,“ objasnil Ač.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Akademie věd , klima , kraj Liberecký , kůrovec , sucho , teplota , Pařížská dohoda
autor: Oldřich Szaban
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska