Volba šéfa ČT: Dvořák po včerejšku ve výhodě

16. 2. 2017 6:42

O novém řediteli České televize má být rozhodnuto ještě na jaře. A právě toto rozhodnutí o brzkém výběru nového šéfa veřejnoprávní televize podle znalců zvýhodňuje stávajícího generálního ředitele Petra Dvořáka. Ten je tak o krok blíž obhajobě své funkce, než začal celý proces, píší Lidové noviny. A to není zdaleka všechno.

Volba šéfa ČT: Dvořák po včerejšku ve výhodě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel ČT Petr Dvořák
reklama

„Generální ředitel České televize Petr Dvořák vykročil k obhajobě funkce. Dosavadní mandát mu končí v září, rada veřejnoprávního média však včera rozhodla o tom, že se výběrové řízení na nového šéfa uskuteční už na jaře. Podle znalců poměrů na Kavčích horách její krok nahrává právě Dvořákovi, který je favoritem celé soutěže. Navíc má oproti svým protikandidátům velkou výhodu: díky takřka šesti letům v ředitelském křesle získal o chodu televize dokonalý přehled a bude mít i dostatek času se na obhajobu připravit,“ píše deník.

V červnu navíc končí mandát třem radním České televize a bude třeba vybrat nové. To poskytuje ještě jednu výhodu Dvořákovi. O novém šéfovi veřejnoprávní televize budou rozhodovat radní, kteří Dvořáka dobře znají.

Celá věc má však také politickou rovinu. Dvořákův mandát končí krátce před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny a členové Rady České televize by raději zvolili nového ředitele ještě před volbami, aby se vyhnuli dramatizaci volby. Současně s parlamentními volbami už na plné obrátky poběží i kampaň před prezidentskými volbami.

Je také možné, že se za debatami o termínu volby nového ředitele ČT, skrývá další kolo zápasu ČSSD a ANO. Deník má za to, že volba generálního ředitele ČT pomůže zachovat vliv sociální demokracie na televizi. Pokud by k volbě došlo po volbách, v nichž podle průzkumů výrazně uspěje Andrej Babiš s hnutím ANO, vliv vicepremiéra na ČT by posílil. Není tajemstvím, že spolu Babiš a veřejnoprávní televize zápasí. Stačí se podívat na spory ohledně Babišových dluhopisů a pořadu Reportéři ČT, který poukazoval na to, že ministr financí nemusel mít dost peněz na nákup dluhopisů za miliardu a půl.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…