Von der Leyenová chce soudit Němce za neposlušnost EU? Unie není stát, ani národ! ozvala se zkušená politička

14.05.2020 6:06 | Zprávy

Bývalá poslankyně za ODS a v současnosti koordinátorka Trikolóry Helena Mallotová se ohradila vůči slovům předsedkyně Evropské Komise (EK) Ursuly von der Leyenové, která hrozí soudním řízením vůči Německu a odkazuje se na „suverenitu Evropy“. Šéfka EK takto reagovala na rozhodnutí německého ústavního soudu, který odmítnul politiku „kvantitativního uvolňování“ ze strany Evropské centrální banky (ECB). Podle orgánů EU jen Soudní dvůr Evropské unie může určit, že určitý akt orgánu EU porušuje unijní právo. „Mluvit o ‚evropské suverenitě‘ je samo o sobě velmi odvážné,“ píše Mallotová a přikládá, jak to v EU chodí.

Von der Leyenová chce soudit Němce za neposlušnost EU? Unie není stát, ani národ! ozvala se zkušená politička
Foto: Repro Facebook
Popisek: Helena Mallotová

Mallotová poukazuje na článek německého publicisty Henryka Brodera, který popisuje, že šéfka Evropské komise uvažuje o zahájení řízení proti Německu pro porušení smlouvy s tím, že Leyenová se domnívá, že „došlo k porušení suverenity Evropy“.

„Ale to se předsedkyně EK mýlí, a to hned dvojnásobně,“ komentuje Mallotová. „‚Beru tu věc velmi vážně‘. Ta ‚věc‘ je rozsudek německého Spolkového ústavního soudu v Karlsruhe, který se postavil proti rozhodnutí Evropského soudního dvora v Lucemburku, týkajícímu se nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou (ECB). Rozhodnutí nastoluje otázky, které se ‚dotýkají evropské suverenity‘,“ pokračuje.

Kauza, kterou Mallotová rozebírá, započala v minulém týdnu, kdy německý ústavní soud rozhodl, že nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Dle rozhodnutí tyto nákupy neschválila německá vláda ani parlament. Německá centrální banka proto musí nákupy dluhopisů v rámci programu ECB do tří měsíců přerušit, pokud ECB mezitím neprokáže, že jsou nutné a přiměřené.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?

Podivných proukrajinských účtů, které podporují vládní politiky, je více. Jeden se například zaměřuj…