Vraždění Romů: Čaputová mluví, vy mlčíte, kárá Šídlo. Pak přišel Zahradil

03.08.2020 7:18

Svět si v neděli připomněl oběti romského holocaustu. 2. srpen byl na památku stovek tisíc Romů povražděných za druhé světové války vyhlášen Památným dnem romského holocaustu. Slovenští politici si připomínali romské oběti na veřejných akcích, český prezident Miloš Zeman se na veřejnosti neobjevil a premiér Andrej Babiš odjel na dovolenou na Krétou. Komentátor serveru Seznam zprávy napsal, co si o tom myslí. V tu chvíli se ozval europoslanec Jan Zahradil (ODS)...

Vraždění Romů: Čaputová mluví, vy mlčíte, kárá Šídlo. Pak přišel Zahradil
Foto: Repro ČRo
Popisek: Slovenská prezidentka Čaputová

V neděli si v Letech u Písku lidé připomínali památku romských obětí holocaustu. Slovenský premiér Igor Matovič v poledne uctil památku obětí romského holocaustu v Banské Bystrici.

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14678 lidí

O faktech, že během druhé světové války příslušníci SS bez milosti zavraždili v plynových komorách romské ženy, matky, děti, staré lidi, se nepsalo v učebnicích a nemluvilo se o tom ani na veřejnosti. Aby se více krvavá historie neopakovala, nesmíme zapomenout, ale musíme si ji připomínat,“ uvedl Matovič. Na jeho slova upozornil server Romea.cz.

Upozornil také, že dnešní mladí lidé o romském holocaustu často mnoho nevědí a navíc jsou ovlivněni hoaxy na internetu. Právě proto je jim třeba předkládat fakta a poučit je o historii.

Poté se ještě po 16. hodině odpoledne v Bratislavě zúčastnil mše k uctění těchto obětí.

Památce obětí romského holocaustu se poklonila také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Kvůli koronaviru se vyjádřila na sociálních sítích v rámci tzv. virtuální vzpomínky.

Podle Čaputové je třeba pochopit, jak došlo k tomu, že Romové přestali být vnímáni jako lidské bytosti a stali se jen čísly,.. Stali se oběťmi masového vraždění. Když pochopíme, jak k tomu došlo, musíme podle slovenské prezidentky usilovat o to, aby se nic podobného neopakovalo.

Právě dnes, kdy si připomínáme tragédie romského holocaustu, je povinností veřejných autorit rázně odmítnout projevy nenávisti směřující vůči jakékoliv skupině, ať už z důvodu rasy, etnicity, náboženství nebo sexuální orientace. A postavit se za všechny, kteří i dnes takové projevy nenávisti zažívají. Jsme v tom spolu, s Romy a Romkami, proto musí být naše spolupráce postavená na rovnocenném partnerství. A tento princip musí být cítit v celé naší společnosti - Romové jsou přece její plnohodnotnou součástí,“ uvedla v neděli Čaputová.  

 

 

Komentátor serveru Seznam zprávy.cz se pozastavil nad tím, že ani český prezident Miloš Zeman, ani premiér Andrej Babiš (ANO) k této příležitosti nepromluvili. 

„Slovenská prezidentka je dnes v Osvětimi, slovenský premiér to připomíná v Banské Bystrici. Nevim, jestli bych byl nadšený z premiéra Matoviče, ale český premiér odfrčel na Krétu a na FB řeší placení kartou ve vlacích. Český prezident má dnes opět zákaz vycházení. V Letech byla dnes nejvyšší ústavní činitelkou místopředsedkyně Senátu Horská. Aspoň někdo, díky, ale tahle země má fakt paměť jak mravenec,“ napsal Šídlo na sociální síti Facebook.

Jindřich Šídlo promlouvá

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk v diskusi pod příspěvkem konstatoval, že paměť mají čeští občané dobrou. Jejich slabinou je lhostejnost.

Já myslím, že paměť má dobrou. Jde spíš o to, jak interpretuje to, co si pamatuje....no a lhostejnost je taky interpretace,“ uvedl.

Petr Honzej promlouvá

Do diskuse se zapojil i europoslanec ODS Jan Zahradil, který prohlásil, že si připomínáme i jiný důležitý moment spojený s druhou světovou válkou.

Pokud jde o udržování historické paměti, tak já třeba dnes připomínám přesně 75 let od skončení Postupimské konference a přijetí Postupimského protokolu. Na fb, twittru i Insta. Náš mediální mainstream na to trochu pozapomněl. Mají toho moc,“ rýpl si europoslanec.

Jindřich Šídlo mu odpověděl.

„Viděl jsem, ale vzhledem k tomu, že jste tomu věnoval několik volebních kampaní v posledních 20 letech, nepovažoval jsem to za nic úplně přelomového,“ zhodnotil situaci.

Zahradil prohlásil, že by alespoň od veřejnoprávních médií čekal pokrytí

„Aha. No, ono právě jde o dost přelomovou událost v historii tohoto státu i Evropy. Čekal bych jistý mediální pokryv, zejména od veřejnoprávna. Ale říkám, asi mají jiné starosti. Vám to nevyčítám, vaše priority jsou mi dostatečně známy na to, abych nic takového neočekával.

Jan Zahradil promlouvá

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…