Vraždící migranti, znásilňující migranti... Pravda se vyvalila, Holandskem otřásá aféra

23. 5. 2019 9:52

Česko není jediná země, která v nedávné době vyměnila ministra spravedlnosti. Rezignoval také Mark Harbers v Nizozemí. Ovšem z úplně jiného důvodu. Je zde totiž důvodné podezření, že zprávy o kriminalitě migrantů byly prezentovány tak, aby vznikl dojem, že kriminalita není tak velká. O rezignaci informovala televize Fox News a servery Deutsche Welle a DutchNews.nl.

Vraždící migranti, znásilňující migranti... Pravda se vyvalila, Holandskem otřásá aféra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geert Wilders

Harbers dle Deutsche Welle před nizozemským parlamentem prezentoval zprávu, která obsahovala mimo jiné informace o kriminalitě migrantů čekajících na azyl. Různé přestupky jako krádeže prý měly své kategorie, ale vážné zločiny jako pokus o znásilnění či o vraždu byly zahrnuty pod hlavičkou „ostatní“, takže nebylo možné zjistit přesná čísla o těchto zločinech. Poté, co tato fakta vyplula na povrch, následovalo na ministerstvu spravedlnosti vyšetřování.

Anketa

Prezident Zeman šikanuje část Česka, tvrdí Dominik Hašek. Má gólman pravdu?

7%
93%
hlasovalo: 25870 lidí

Není žádným překvapením, že toto odhalení bylo vodou na mlýn protiimigračního poslance Geerta Wilderse, který ministerstvo spravedlnosti obvinil, že se snaží fakta o zločinnosti migrantů zamést pod koberec. Harbers přijal politickou odpovědnost a v úterý nabídl rezignaci, což Wilders kvitoval s tím, že se prý jednalo „o jediné správné řešení“. Bývalý ministr spravedlnosti nicméně prohlásil, že se nejednalo o úmyslnou chybu.

Úředníci prý neposlechli pokynů, aby nesestavovali žebříček 10 nejčastějších přestupků či zločinů, což vedlo k tomu, že nejzávažnější a nejméně opakované zločiny nebyly přesně zobrazeny. Když pak Harbers dostal otázku, proč nebylo ministerstvo schopné podat přesný obraz o kriminalitě migrantů, tvrdil, že úředníci si mysleli, že čísla by byla zmatečná, informoval server DutchNews.

Deutsche Welle dále informuje, že tato epizoda se odehrála, zrovna když premiér Mark Rutte čelí krizi a snaží se bojovat proti růstu preferencí protimigračních a euroskeptických stran, u kterých se očekává, že v eurovolbách posílí.

Rutte Harbersovo rozhodnutí okomentoval na Twitteru. Jeho rozhodnutí prý respektuje, ale podle něj je velmi nešťstné, že se vláda musí rozloučit s tak „talentovaným a angažovaným liberálem“.

 

Fotogalerie: - EU volby se blíží

Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...
Společné předvolební shromáždění proevropských str...

Celý článek ZDE, ZDE a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

22:02 Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se tentokrát se svou talkshow Kobereček vydal do pražských Řep…