Vraždy, únosy, vydírání, desítky milionu v hotovosti přímo u zadržených. I tak funguje vietnamská mafie v Česku

13.07.2020 4:44

ParlamentníListy.cz přinesly před několika dny rozhovor s mužem, který se dlouhodobě soustředí na vietnamské zločinecké struktury na našem území. V rámci takovýchto aktivit si lze představit a doplnit prakticky vše, co organizovaný zločin obnáší. Jestli je ale nějaký nadřazený pojem, pak jsou to drogy. Také proto měla naše redakce možnost hovořit s ředitelem Národní protidrogové centrály, s generálem Jakubem Frydrychem, který našim čtenářům některé ze skutečnosti objasnil.

Vraždy, únosy, vydírání, desítky milionu v hotovosti přímo u zadržených. I tak funguje vietnamská mafie v Česku
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Ředitel Národní protidrogové centrály brig. gen. Mgr. Jakub Frydrych
reklama

Anketa

Je Miroslav Kalousek zábavný politik?

7%
93%
hlasovalo: 12322 lidí
„Hydroponním pěstováním konopí a následnou výrobou marihuany se na našem území čím dál více zabývají vietnamští občané, kteří takto vyrobenou marihuanu distribuují nejen na území České republiky, ale vyvážejí ji i do zahraničí, zejména do západní Evropy," píše se ve výroční zprávě zmíněné Národní protidrogové centrály z roku 2007. O několik desítek stran dál najdeme i tuto větu: „Distribucí heroinu se v Brně a na území Jihomoravského kraje zabývají zejména osoby vietnamské národnosti, Romové a občané bývalé Jugoslávie."

Podle generála Frydrycha bylo právě období kolem roku 2007 zlomové. Do popředí se totiž poměrně vehementně prodrala vietnamská mafie. Než se k těm slovům dostaneme, listujme ještě dále ve výročních zprávách.

Anketa

Miroslav Kalousek nebude v příští sněmovně. Bude to jeho konec ve velké politice?

66%
34%
hlasovalo: 5131 lidí

„V ČR se tímto způsobem pěstování konopí zabývají především občané Vietnamu (až z 80%), ve zbytku pak Češi. Jedná se především o Vietnamce, kteří se donedávna zabývali jinou ilegální trestnou činností, zejména nelegální výrobou cigaret, paděláním kolkových známek atp. Hierarchie pěstitelů je specifická. Přímo v pěstírně se zdržují „podřadní“ pěstitelé, většinou Vietnamci zdržující se v ČR ilegálně, nebo stíhaní a hledaní (i v dalších evropských státech) pro jinou trestnou činnost, kteří často neumějí česky. Tito „dělníci“ se zdržují v pěstírně po celou dobu vegetativního období rostlin, a to i v několika cyklech za sebou. Rostliny zalévají, obhospodařují a hlavně hlídají samotnou pěstírnu. Nejen kvůli dozoru nad průběhem vegetačního života rostlin, ale také kvůli nebezpečí jejich krádeže či krádeže sklizně jinými skupinami pěstitelů a dealerů," konstatovali policisté v roce 2009.

„Hlavní faktor v příhraničním obchodu s metamfetaminem představují vietnamská tržiště umístěná v bezprostřední blízkosti státní hranice a stále masivnější zapojování organizovaných zločineckých uskupení původem především z Vietnamu a Západního Balkánu," stojí ve zprávě z roku 2012.

„Jako v minulých letech, i v roce 2015 zůstává nejpalčivějším problémem České republiky velkoobjemová nelegální výroba a vývoz metamfetaminu. V přímé návaznosti na dostupnost prekurzorů, potom dochází k transformaci zločineckých skupin a dělby jednotlivých činností v řetězci od obstarání chemických látek, přes výrobu, až do fáze distribuce či organizace vývozu. S neztenčenou měrou jsou v tomto typu produkce zapojeny vietnamské zločinecké organizace, které mají s lokální podmíněností významný vliv i na pokrytí domácí poptávky."

A konečně rok 2019. Jedna věta ční nad ostatními: „Velkoobjemová produkce metamfetaminu zůstává doménou výběrově orientovaných kriminálních skupin, mezi kterými stále převažují vietnamské zločinecké skupiny."

Pojďme se ještě konkrétněji podívat na jednu z úspěšně realizovaných akcí ze strany Národní protidrogové centrály.

Národní protidrogová centrála, výroční zpráva 2019

V rámci operace Kouzelník byly v roce 2019 zahájeny úkony trestního řízení ve věci trestné činnosti skupiny osob vietnamské národnosti zabývající se výrobou metamfetaminu na území České republiky, kterou skupina následně přesunula z České republiky do Polska. V rámci spolupráce s polskými orgány byla zajištěna kompletní varna metamfetaminu v obci Ustroň a zadržena osoba vietnamské národnosti. V obci Kaliska byly zadrženy tři osoby vietnamské národnosti při výrobě 6,5 kilogramu prekurzoru pseudoefedrin, ze kterého by mohlo být vyrobeno cca 4,5 kilogramu metamfetaminu.

Podobných akcí, o nichž se v médiích až tak nepíše, ParlamentníListy.cz dohledaly desítky.

Anketa

Má Zeman pravdu, že heslo ,,Black Lives Matter" je rasistické?

98%
2%
hlasovalo: 32293 lidí
Co tedy znamená spojení drogového světa a vietnamské mafie?

Podle ředitele Frydrycha se na začátku milénia vietnamský organizovaný zločin soustředil především na padělky. „Poté se do České republiky začal dostávat významný kapitál například z Holandska nebo z Velké Británie a začalo se ve velkém pracovat s konopím," říká pro ParlamentníListy.cz. Osoby, které dříve takzvaně podnikali v padělcích, se plynule přesunuly k mnohem atraktivnějšímu artiklu. Ano, právě ke konopí.

„Začaly se vybavovat a tvořit velkopěstírny s tisícovkami rostlin, jedna z prvních byla objevena na Ústecku," podotýká generál pro PL. Jak dále vysvětluje, celý systém byl postupně zcela ovládnut vietnamským organizovaným zločinem.

Ke konopí přibyl výnosnější byznys s metamfetaminem a pervitinem.

Na začátku všeho totiž Vietnamci jednotlivé služby poptávali. Chtěli kurýry, někoho, kdo zařídí lékárny, nájmy a podobně. „Poté již neměli konkurenci, na všem participovali jejich vlastní lidé," uzavírá Frydrych.

V této souvislosti je třeba vysvětlit, že Vietnamci pracují obvykle v tichosti. Mají vlastní pravidla, která dodržují, nevěří příliš bankám, tedy řada transakcí probíhá logicky cash. V případě drog lze hovořit až o desítkách milionů. „Při zatýkání osob jsme nalézali poměrně pravidelně velkou hotovost," přibližuje ředitel protidrogové centrály.

V rámci organizovaného zločinu lze samozřejmě mluvit jen o malé části komunity. Vietnamská menšina v Česku mimochodem čítá přibližně 60 000 lidí, někdy je ale odhadováno číslo 100 tisíc. A v rámci ní se přirozeně odehrává i zločin nejhrubšího zrna. „Únosy, vydírání, vraždy," konstatuje dále ředitel Frydrych.

Zpět k drogám.

„Například kolem roku 2009 dováželi prekurzory (takto může být specificky označována chemická látka použitá nebo určená k výrobě omamné nebo psychotropní látky, pozn. red.) z Polska. Poté, co Polsko zavedlo restriktivní opatření, sháněli například pseudoefedrin i od Albánců," poukazuje Frydrych na spojení zločineckých skupin. „Když se jim to vyplatí, dohodnou se a spolupracují."

Co přesně si lze představit pod slovesem "vyplatí“? O jakých penězích v rámci drogového byznysu v Česku hovoříme? A proč se nyní vietnamští drogoví bossové soustředí například na Austrálii, odpoví druhá část rozhovoru s ředitelem Národní protidrogové centrály Jakubem Frydrychem.

Dvacátým osmým rokem je Národní protidrogová centrála policejním útvarem s celostátní působností. Hlavním úkolem je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat trestnou činnost na úseku nedovolené výroby a obchodu s omamnými a psychotropními látkami a jedy, zejména v jejích organizovaných a mezinárodních formách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Banga v akci: Jste p*ase, vzkázal. Svolává bouři, Pavel Novotný souhlasí

14:13 Banga v akci: Jste p*ase, vzkázal. Svolává bouři, Pavel Novotný souhlasí

„Nevidím sebemenší důvod nazývat vyvraždění cikánské komunity nacisty ‚Romský holocaust‘. Rom - obča…