Vy budete citovat z Charty 77? Nehoráznost, rozčílil se Fiala na poslance SPD

12.05.2022 18:09 | Zprávy

Premiér Petr Fiala dnes v Poslanecké sněmovně čelil interpelacím opozičních poslanců, kteří se mimo jiné zaměřili na údajné porušování svobody slova při vládním boji s dezinformacemi. Poslanec SPD Vladimír Zlínský při té příležitosti dokonce citoval Chartu 77, což mu poté premiér Fiala vyčetl. „Srovnávat dobu totalitního režimu s demokratickou společností, kde si vlastně každý může říkat, co chce, to je nehoráznost,“ uvedl Fiala.

Vy budete citovat z Charty 77? Nehoráznost, rozčílil se Fiala na poslance SPD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Jako první předstoupil před premiéra Fialu s dotazem Radek Vondráček, k čemuž mu premiér pogratuloval se slovy, že jemu se to za osm let v opozici nikdy nepovedlo. Vondráčka zajímalo, na jakém právním základu probíhá aktuálně boj s dezinformacemi, konkrétně blokování některých soukromých webů. „Které státní instituce odpovídají za podklady a doporučení pro blokování takzvaných proruských webů a omezování svobody slova. Z čí to bylo iniciativy a projednala to vůbec vláda? Pokud soudní přezkum blokování některého serveru označí za nezákonný, kdo ponese politickou a právní odpovědnost? A který resort vlastně nese odpovědnost za ten takzvaný boj s dezinformacemi?“ ptal se Vondráček.

„Právní stát může existovat jen tam, kde žádné názory, ani ty pro většinu společnosti nepřijatelné, nejsou nijak postihovány. Pane premiére, musíte se k tomu nějak postavit,“ dodal bývalý předseda Sněmovny.

Fiala svou odpověď postavil na tom, že jeho kabinet v boji s dezinformacemi plně navazuje na předchozí vládu Andreje Babiše. „Vaše otázky jsou určitě relevantní a důležité a já vám na ně rád odpovím. My tady vlastně navazujeme na činnost předcházející vlády, a to si myslím, že je dobře. Právě v boji s dezinformacemi a hybridními hrozbami obecně existuje kontinuita, protože vláda Andreje Babiše v roce 2021 přijala akční plán pro národní strategii pro čelení hybridním hrozbám a na tento plán my navazujeme,“ uvedl Fiala.

„Naše vláda má samozřejmě plný respekt ke svobodě slova, na tom se nic nemění, ale dezinformacím je třeba čelit a věděla to už vláda Andreje Babiše, ale po zahájení války na Ukrajině se to všechno ještě znásobilo,“ dodal premiér.

Fialova odpověď ovšem Vondráčka ani v nejmenším neuspokojila. „Gratuluji vám, neodpověděl jste mi ani na jednu otázku,“ reagoval Vondráček a znovu položil všechny své předchozí otázky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…