Vy budete citovat z Charty 77? Nehoráznost, rozčílil se Fiala na poslance SPD

12.5.2022 6:09 odp.

Premiér Petr Fiala dnes v Poslanecké sněmovně čelil interpelacím opozičních poslanců, kteří se mimo jiné zaměřili na údajné porušování svobody slova při vládním boji s dezinformacemi. Poslanec SPD Vladimír Zlínský při té příležitosti dokonce citoval Chartu 77, což mu poté premiér Fiala vyčetl. „Srovnávat dobu totalitního režimu s demokratickou společností, kde si vlastně každý může říkat, co chce, to je nehoráznost,“ uvedl Fiala.

Vy budete citovat z Charty 77? Nehoráznost, rozčílil se Fiala na poslance SPD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Jako první předstoupil před premiéra Fialu s dotazem Radek Vondráček, k čemuž mu premiér pogratuloval se slovy, že jemu se to za osm let v opozici nikdy nepovedlo. Vondráčka zajímalo, na jakém právním základu probíhá aktuálně boj s dezinformacemi, konkrétně blokování některých soukromých webů. „Které státní instituce odpovídají za podklady a doporučení pro blokování takzvaných proruských webů a omezování svobody slova. Z čí to bylo iniciativy a projednala to vůbec vláda? Pokud soudní přezkum blokování některého serveru označí za nezákonný, kdo ponese politickou a právní odpovědnost? A který resort vlastně nese odpovědnost za ten takzvaný boj s dezinformacemi?“ ptal se Vondráček.

„Právní stát může existovat jen tam, kde žádné názory, ani ty pro většinu společnosti nepřijatelné, nejsou nijak postihovány. Pane premiére, musíte se k tomu nějak postavit,“ dodal bývalý předseda Sněmovny.

Fiala svou odpověď postavil na tom, že jeho kabinet v boji s dezinformacemi plně navazuje na předchozí vládu Andreje Babiše. „Vaše otázky jsou určitě relevantní a důležité a já vám na ně rád odpovím. My tady vlastně navazujeme na činnost předcházející vlády, a to si myslím, že je dobře. Právě v boji s dezinformacemi a hybridními hrozbami obecně existuje kontinuita, protože vláda Andreje Babiše v roce 2021 přijala akční plán pro národní strategii pro čelení hybridním hrozbám a na tento plán my navazujeme,“ uvedl Fiala.

„Naše vláda má samozřejmě plný respekt ke svobodě slova, na tom se nic nemění, ale dezinformacím je třeba čelit a věděla to už vláda Andreje Babiše, ale po zahájení války na Ukrajině se to všechno ještě znásobilo,“ dodal premiér.

Fialova odpověď ovšem Vondráčka ani v nejmenším neuspokojila. „Gratuluji vám, neodpověděl jste mi ani na jednu otázku,“ reagoval Vondráček a znovu položil všechny své předchozí otázky.

Premiér to proto zkusil znovu. „K omezování svobody slova tady nedochází, a pokud jde o činnost dezinformačních webů, které byly roky tolerovány, tak tam došlo k tomu, že správce domén cz.nic svým svobodným rozhodnutím tyto servery zastavil. Vláda nemůže zakazovat média a ani to nedělá,“ uvedl již konkrétněji Fiala.

„Ale i Listina práv a svobod jasně říká, že svobodu slova jde omezit zákonem, pokud je to nezbytné při zajištění ochrany svobod a práv druhých, bezpečnosti státu a ochrany veřejného zdraví a bezpečnosti. Máme novou zmocněnkyni pro lidská práva Kláru Laurenčíkovou, která toto všechno řeší a sestavuje si svůj tým,“ dodal premiér.

Na tuto debatu navázal poslanec Vladimír Zlínský (SPD), který nejprve citoval Chartu 77, jejímž základem byl boj o svobodu slova a konec diskriminace na základě názoru. „Prokažte, že existují takové dezinformace, které mohou rozvrátit náš stát a kvůli kterým je třeba obětovat svobodu slova a myšlení. Vysvětlete našim občanům, kde končí svoboda slova a kde začíná dezinformace,“ uvedl Zlínský.

Právě citování z Charty 77 ale podle Fialy absolutně nebylo namístě. „Srovnávat dobu totalitního režimu, nesvobody, kdy se občané skutečně nemohli pod hrozbou sankcí svobodně vyjadřovat s demokratickou společností, kde si vlastně každý může říkat, co chce, to je nehoráznost. Tady není žádný jeden světový názor a jedna ideologie a používat citace z Charty 77, to je velmi nevkusné,“ reagoval premiér.

V České republice podle Fialy není nijak omezena svoboda slova, vláda to nedělá a dělat ani nemůže. „Srovnávat dnešní dobu s dobou totality je nesmysl, podívejte se jen na dnešek, kdy já tady odpovídám na interpelace poslanců, kteří se mohou svobodně ptát, ačkoliv s nimi třeba nesouhlasím. Takže to srovnání je opravdu nepřípadné,“ pokračoval Fiala.

„Každý demokratický stát se ale brání hybridním hrozbám, které slouží ve prospěch cizí velmoci, a tomu je třeba čelit, poukazovat na to a třeba i vypnout některé kanály, které nemají s profesionálními médii nic společného. Ale žádnému svobodnému občanovi se nemůže nic stát na základě jeho názoru. Nezaměňujme svobodu slova s bojem s dezinformacemi,“ uklidňoval premiér.

Ani Zlínskému se ovšem Fiala nezavděčil, a proto položil své otázky znovu. „Vy po mně chcete odpovědi a já vám tady odpovídám. Ta odpověď se vám nemusí líbit, ale je to prostě odpověď,“ dodal k tomu Fiala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijde den...! Babiš bořil Sněmovnu. Skončil hrozivě

11:11 Přijde den...! Babiš bořil Sněmovnu. Skončil hrozivě

Sněmovní schůze ke kauzám hnutí STAN začala obsáhlým projevem lídra ANO Andreje Babiše. Ten věděl, ž…