Vy obecní blázne s tím transparentem, spustil Zeman na náměstí. Pak promluvil o nebezpečí, které nám hrozí z Německa

16.02.2017 19:59

První bonmot použil prezident při setkání s občany Jaroměře již při úvodním přivítání. „Vážený pane hejtmane, vážený pane místostarosto, dámy a pánové, milí přátelé a obecní blázne s támhletím transparentem...“ pronesl Miloš Zeman. Po těchto prezidentových slovech se ozval smích a potlesk doprovázený výkřiky „Ať žije Miloš“.

Vy obecní blázne s tím transparentem, spustil Zeman na náměstí. Pak promluvil o nebezpečí, které nám hrozí z Německa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Prezident poděkoval shromážděným lidem za to, že přišli v hojném počtu. „Byl jsem včera ve Vrchlabí, dnes v Červeném Kostelci, v obou těchto městech je zhruba tříprocentní nezaměstnanost. Tady je nezaměstnanost kolem šesti procent, což sice není žádná tragédie, ale na jedno volné místo připadá sedmnáct žadatelů. Jsou také lidé, kteří nechtějí pracovat, ale o nich teď nemluvím. No a z toho vyplývá, že se musíme zamýšlet nad tím, co s tím dělat. Samozřejmě, že nejjednodušší cestou je vybudování dálnice D11 až na polské hranice, z Hradce Králové přes Jaroměř, protože zkušenost ukazuje, že všude tam, kde je dálnice, vyrůstají jako houby po dešti když ne velké, tedy alespoň malé a střední podniky. A i když si nemyslím, že šestiprocentní nezaměstnanost je tragédie, všichni politici by se měli starat jednak o to, aby lidé měli střechu nad hlavou, alespoň lidé, kteří opravdu chtějí pracovat, a aby tito lidé měli práci a slušné mzdy. Nu a samozřejmě že prezident je může povolávat, což také dělá, ministry na konzultace, a právě podněty, které slyší od občanů, s nimi probírá,“ uvedl prezident. Poblahopřál pak Jaroměři za to, že dobře hospodaří a má rozpočtové přebytky.

„Na zastupitelstvu jsme teď diskutovali o problému, který některé pálí, a to je Josefov a jeho nevyužití. No a tak padaly nejrůznější námitky proti vybudování věznice, i když si myslím, že pár lidí by do vězení patřilo, a jsou pořád na svobodě, a za druhé návrhy na to, aby se sem vrátila posádka. Protože já si vzpomínám, jak počátkem 90. let, když jsem mluvil se starosty, tak říkali „ať už ta posádka odejde“. Dnes, to znamená po zhruba patnácti letech, se naopak objevuje volání, aby se posádky vrátily. A to z nejrůznějších důvodů. Nejkurióznější jsem zažil ve Františkových Lázních. Tam byla léčebna ženské neplodnosti. V době, kdy tam byla umístěna posádka, byly výsledky této léčby podivuhodně dobré. Kupodivu, když posádka byla z Františkových Lázní stažena, kvalita tamních doktorů se výrazně snížila, takže léčebna sice nezanikla, ale nemá už tak famózní výsledky, jako měla dřív,“ zakončil prezident odpověď bonmotem.

Anketa

Co říkáte na Zemanovu myšlenku, že platit 100 Kč za den v nemocnici je únosné, pokud to bude kompenzováno chudým?

hlasovalo: 10857 lidí

Jsme ještě suverénní stát?

Následovaly otázky občanů. Paní z publika se zeptala, zda jako vrchní velitel ozbrojených sil odsouhlasil začlenění naší armády pod velení bundeswehru. Zajímalo ji také, proč nebyli vojáci posláni k ochraně českých hranic. „Máte pocit, že jsme ještě suverénní stát?“ ptala se paní. Zeman přiznal, že podle Ústavy je prezident vrchním velitelem ozbrojených sil. „Nicméně každé jeho rozhodnutí musí schválit vláda včetně ministra obrany. Takže já vás ujišťuju, že bych velmi rád poslal vojáky na české hranice, ale to by s tím musela souhlasit i Sobotkova vláda,“ uvedl a pokračoval: „Vytváří se krátkodobě působící mezinárodní brigáda v rámci jednotek Severoatlantické aliance. Čili nejde o začlenění naší armády, ani celé, ani její části, pod bundeswehr, je to něco stejného, jako máme v rámci tzv. bojových skupin se Slováky, Maďary a Poláky. Stejně tak existuje společná německo-francouzská brigáda a nikdo netvrdí, že Francie je pod vládou bundeswehru. Čili tady bych s vámi tak trochu polemizoval. Ale máte pravdu v jedné věci. Existuje tady velice výrazný tlak, abychom například vystoupili z Visegrádské skupiny a stali se součástí spolupráce s Německem. Pan ministr kultury Herman dokonce veřejně prohlásil, že z ekonomického hlediska jsme spolkovou zemí Německa. Toto je nebezpečí a tomuto nebezpečí budu čelit jako prezident, nikoliv jako vrchní velitel ozbrojených sil,“ prohlásil Zeman a náměstím se rozezněl potlesk.

Lepší než trest smrti je doživotí

Paní Jarošovou zajímalo, proč jsou u nás nízké tresty a proč u nás není trest smrti. „Pokud jde o to, že jsou u nás nízké tresty, tak je to ještě horší, než si myslíte. Podle platných pravidel, když se ve vězení chováte slušně, tak můžete po polovině sazby odejít. Čili chceme-li dosáhnout toho, aby lidé vnímali vězení jako zastrašující aktivitu, tak musíme odstranit toto pravidlo. Nemám nic proti tomu, aby za slušné chování byli lidé přemístěni do vězení s nižším typem ostrahy, to je v naprostém pořádku. Ale jsem-li odsouzen jako jistý David Rath, nebudu propuštěn kvůli soudním obstrukcím, ale odsedím si osm a půl roku,“ uvedl prezident.

Ohledně trestu smrti zastává názor, že lepší než trest smrti je doživotní vězení a doživotní nucené práce bez možnosti podmínečného propuštění. „Historie zná desítky nebo stovky případů justičních omylů, kdy byl někdo odsouzen k trestu smrti a pak se ukázalo podle testu DNA nebo podle něčeho jiného, že tu vraždu spáchal někdo jiný. Dám příklad. Kajínek už sedí asi dvacet let, že zabil dva podnikatele nebo koho, už si ani nevzpomínám. Je tady hnutí za propuštění Kajínka z vězení, jsou tu lidé, kteří tvrdí, že je nevinný. Vy byste jej popravila. Co kdyby se pak ukázalo, že ten chudák ty dvě vraždy nespáchal?“

Další žena se ptala, „proč tu máme trpět migranty“. „Vláda, a to dělá dobře, odmítá tzv. přerozdělovací kvóty EU. I když nás vydírají, že když tyto migranty nepřijmeme, a teď nemluvím o Ukrajincích či Vietnamcích, abychom si rozuměli, teď mluvím o migrantech z muslimských zemí, tak že nám omezí dotace. Dobře. Ale vláda dělá špatně, když přijímá tzv. dobrovolnou migraci, protože přijala usnesení, podle něhož má být v průběhu dalších dvou let na území ČR umístěno dobrovolně 6200 migrantů. A uvolnila ze státního rozpočtu za tímto účelem 600 milionů korun. A to je to, s čím nesouhlasím,“ prohlásil prezident. Jeho slova odměnili shromáždění lidé potleskem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…