Středula hned na úvod konstatoval, že odbory nejsou proti zaměstnávání cizinců v Česku.
„My se vůbec nebráníme, ale my chceme, aby tady cizinci nepracovali za podmínek, které se blíží minimální mzdě,“ konstatoval hned na úvod šéf odborářů. Měli bychom prý do Česka lákat pracovní síly z Německa, Francie a tak podobně, což povede ke zvýšení platů v Česku. Jenže tihle lidé by se nespokojili s platem 12 tisíc korun. Odboráři by ale i tak byli rádi, kdyby se dala přednost českým zaměstnancům – hendikepovaným spoluobčanům či lidem starším padesáti let. Těch je prý na úřadech práce dost, až 106 tisíc, ale zaměstnavatelé o ně nestojí. „To je zcela nepravdivá informace,“ bránil se okamžitě Rafaj.
„Pane redaktore, když já jsem se díval na ty nabídky. Tak tam byla nabídka na práci v pekárně na noční směny za 13 tisíc korun hrubého. To je nepřijatelné. Je otázka, jestli to není jen spekulativní nabídka, aby pak ti zaměstnavatelé mohli říkat, že potřebují pracovní sílu ze zahraničí,“ rozčiloval se Středula před kamerami České televize.
Neodmítá prý zaměstnávání cizinců v Česku, jen nechce do této země pouštět superlevnou pracovní sílu. „My odmítáme podstřelení českých mezd, což se tady dělo 27 let, v tuto chvíli nikdo nemůže očekávat, že na to odbory přistoupí,“ nešetřil ostrými slovy Středula.
Rafaj konstatoval, že by také raději zaměstnával české zaměstnance, ale prostě jich není dost. Na jedné straně máme v Česku ekonomický růst a na straně druhé na pracovní trh nastupuje generace, ve které se narodilo o desítky tisíc dětí míň než v generacích předchozích. Proto zaměstnavatelům nezbývá, než hledat pracovníky v cizině. Samozřejmě že by se dalo spolehnout na automatizaci, ale ta bohužel nepostupuje tak rychle.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp