Vy podporujete kriminálníky, uhodil Středula, až Moravcovi spadla čelist

15.10.2017 13:21

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj u Václava Moravce v Žižkovské věži debatovali o české ekonomice. Jak dlouho ještě potrvá zdejší růst? Zaměstnavatelé si stěžují, že v České republice chybějí lidé. Zaměstnavatelé tvrdí, že je potřeba přivést ekonomické migranty. Odbory jsou rázně proti. Středula navíc vyslovil vážné obvinění vůči zaměstnavatelům i vůči Ministerstvu financí ČR.

Vy podporujete kriminálníky, uhodil Středula, až Moravcovi spadla čelist
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Středula hned na úvod konstatoval, že odbory nejsou proti zaměstnávání cizinců v Česku.

„My se vůbec nebráníme, ale my chceme, aby tady cizinci nepracovali za podmínek, které se blíží minimální mzdě,“ konstatoval hned na úvod šéf odborářů. Měli bychom prý do Česka lákat pracovní síly z Německa, Francie a tak podobně, což povede ke zvýšení platů v Česku. Jenže tihle lidé by se nespokojili s platem 12 tisíc korun. Odboráři by ale i tak byli rádi, kdyby se dala přednost českým zaměstnancům – hendikepovaným spoluobčanům či lidem starším padesáti let. Těch je prý na úřadech práce dost, až 106 tisíc, ale zaměstnavatelé o ně nestojí. „To je zcela nepravdivá informace,“ bránil se okamžitě Rafaj.

„Pane redaktore, když já jsem se díval na ty nabídky. Tak tam byla nabídka na práci v pekárně na noční směny za 13 tisíc korun hrubého. To je nepřijatelné. Je otázka, jestli to není jen spekulativní nabídka, aby pak ti zaměstnavatelé mohli říkat, že potřebují pracovní sílu ze zahraničí,“ rozčiloval se Středula před kamerami České televize.

Neodmítá prý zaměstnávání cizinců v Česku, jen nechce do této země pouštět superlevnou pracovní sílu. „My odmítáme podstřelení českých mezd, což se tady dělo 27 let, v tuto chvíli nikdo nemůže očekávat, že na to odbory přistoupí,“ nešetřil ostrými slovy Středula.

Rafaj konstatoval, že by také raději zaměstnával české zaměstnance, ale prostě jich není dost. Na jedné straně máme v Česku ekonomický růst a na straně druhé na pracovní trh nastupuje generace, ve které se narodilo o desítky tisíc dětí míň než v generacích předchozích. Proto zaměstnavatelům nezbývá, než hledat pracovníky v cizině. Samozřejmě že by se dalo spolehnout na automatizaci, ale ta bohužel nepostupuje tak rychle.

„Zatímco my tady diskutujeme, tak ti zahraniční pracovníci sem stejně přicházejí – z Ukrajiny, Rumunska nebo Polska a přicházejí legálně. To, co my jsme navrhovali za zaměstnavatele, bylo, pojďme si říct, jak nastavíme ty podmínky, ze kterých budeme zaměstnance v Česku přijímat. My jsme např. navrhovali, aby byli jednotliví pracovníci přijímáni za mzdy, které odpovídaly mediánu v daném sektoru,“ konstatoval Rafaj. Nechápe prý, proč to odbory odmítají.

Zaměstnavatelé jsou také ochotni připravit plán na odsunutí zahraničních pracovníků, až nebudou potřeba.

Zaměstnavatelé a ministerstvo financí pomáhají nebezpečným strukturám, varoval Středula

Středula zaměstnavatelům vyčetl, že podporují kriminální struktury. „Vaše chování je tak zoufalé, že podporujete z našeho pohledu některé kriminální činnosti uskupení, které podporují právě tyto entity,“ konstatoval Středula. Entitami měl na mysli Ukrajince a Vietnamce. Podobně kritický byl k Ministerstvu financí České republiky v čele s ministrem Ivanem Pilným (ANO).

„Vy podporujete kriminální činnost některých uskupení, což je za nás nepřijatelné,“ vypálil Středula.

„Počkejte,“ zarazil ho Moravec, „to jsou vážná slova, vy tady zaměstnavatele obviňujete, že podporují kriminální činnost,“ zeptal se moderátor odboráře. „Ano,“ řekl Středula. A nezůstal jen u kritiky zaměstnavatelů. Obul se i do české vlády, respektive do ministerstva financí.

Ministerstvo financí České republiky podle Středuly podporuje nebezpečné aktivity vietnamských podezřelých skupin a láká sem vietnamské zaměstnance. Podporují se kriminální aktivity tím, že se lidé z těchto entit do České republiky importují. Prý se tak děje pod patronací ministerstva financí. Ministerstvo financí podle Středuly přitom nic podobného dělat nemůže. „V České republice navíc tato komunita kontroluje výrobu drog, což je podle nás nebezpečné,“ varoval Středula před Vietnamci ze zahraničí.

Rafaj oponoval, že není možné takto odsoudit všechny vietnamské zaměstnance. Někteří jsou pracovití, někteří bohužel ne. „To já bych tady taky mohl útočit na odbory a říkat, že jednoho odboráře natočila kamera, jak v podniku krade, tak musel z práce odejít, ale nebudu to dělat. I mezi odboráři jsou lidé slušní a neslušní,“ řekl Rafaj.

Zásadní problém vidí v systému přijímání zahraničních pracovníků v Česku. V Polsku nastavili mnohem volnější systém a funguje to. U nás je ten systém natolik přísný, že jak na Ukrajině, tak ve Vietnamu nejsou použity úplně čisté metody. Prý se to děje i s vědomím zahraničních pracovníků. „V Polsku tohle nemají, protože otevřeli trh v maximální možné míře,“ konstatoval Rafaj. „Ale k tomu není žádný důvod,“ bránil se Středula.

Vy tady říkáte lidem, že se nevyplatí pracovat za 17 tisíc čistého?

Ve druhé polovině diskuse se Středula dotkl i blížících se voleb. „ODS navrhuje, že ze státního rozpočtu vylije 270 miliard korun,“ vypálil šéf odborů s tím, že se v České republice mluví i o dostavbách jaderných bloků a do této dostavby je potřeba naplno zapojit české firmy.  

Rafaj doplnil, že se to hezky poslouchá, ale už se tu nemluví o tom, že Češi často nejsou ochotní za prací dojíždět, byť by to bylo jen z Karviné do Ostravy, kam se dostanete za půl hodiny. Středula ale okamžitě přišel s dalším útokem.

„Když si vezmete mediánovou hrubou mzdu, která je 20 900 korun hrubého, což je asi 17 tisíc čistého, myslíte si, že to někoho motivuje k tomu, aby si hledal práci?“ ptal se Středula. Rafaj jen nevěřícně hleděl a zjevně si nebyl jist, zda dobře slyšel. „Ale vy jste teď řekl lidem, kteří berou 17 tisíc, aby šli raději na úřad práce. To je tragické oznámení divákům a občanům České republiky,“ rozkřikl se na odboráře.

Středula ale odmítal ustoupit. Zaměstnavatelé tady měli mzdový polštář 25 let a odboráři podle Středuly říkají, že už to odmítají tolerovat. Výrazný růst platů až o pětinu prý české firmy neohrozí. Soukromý sektor by mohl zvládnout navýšení mezd o 8 až 10 procent. Rafaj oponoval, že mezi lety 1996 až 2003 mzdy rostly asi o 67 procent. „Ale my se teď dostáváme do situace, kdy si říkáme, co je zdravá míra. Reálné by bylo zvyšovat mzdy o 6 až 7 procent, pokud bude růst postupovat současným tempem.“

„Pan předseda tady vytvářel takový dojem, že u nás za 25 let ty mzdy rostly neobvykle málo. Když se podíváme na okolní země východního bloku, tak nikde nerostly mzdy výrazně rychleji, ale my si ten mzdový růst udržujeme. Hrubý národní produkt v Německu narostl 2,2krát a u nás 2,6krát, takže my rosteme rychleji. Ale je pravda, že na Slovensku a v Polsku to bylo čtyřikrát a můžeme se bavit o tom, proč to tak je, ale rosteme rychleji,“ upozorňoval Rafaj.

Odborář Středula upozornil, že po volbách budou odboráři znovu tlačit na politiky, aby zvyšovali minimální mzdu, a to až na úroveň 50 procent hrubé mzdy. Rafaj okamžitě oponoval, že to povede k rychlejší robotizaci české ekonomiky, což povede k tomu, že lidé s minimálním vzděláním budou do budoucna hledat práci jen těžko.

reklama

autor: mp

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …