Výbor doporučil šest kandidátů do Rady ČRo na dvě volná místa

22.08.2017 14:18

Sněmovní volební výbor po dnešním veřejném slyšení vybral do užšího výběru na dvě volná místa v Radě Českého rozhlasu šest kandidátů z celkem devíti uchazečů. Z nich pak nové členy vybere Sněmovna. Šanci mají například pedagogové z Fakulty sociálních věd UK Jan Jirák a Jan Křeček nebo přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Výbor doporučil šest kandidátů do Rady ČRo na dvě volná místa
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Dalšími vybranými kandidáty je odbornice na média Zdenka Burešová z Univerzity Palackého v Olomouci, muzikolog a pedagog z Vysoké školy ekonomické Ilja Šmíd a bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Milan Trojan, píše ČTK.

Do užšího výběru se nedostali poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup, šéfredaktor časopisu Zahrádkář Jan Stanzel ani někdejší obchodní a marketingový ředitel Českého rozhlasu Tomáš Kollarczyk.

Rozhlas je především instituce, která by měla kultivovat společnost

Devítka kandidátů se dnes ve Sněmovně představila členům výboru, popsali svoje zkušenosti a nastínili své záměry. „Ocitáme se společensky a historicky v situaci, ve které společnostem, jako je ta naše, hrozí deficit důvěry. Lidé si nevěří a média veřejné služby jsou jedním z možných zdrojů důvěry,“ řekl poslancům Jirák. Základním kamenem budování důvěry je podle něj spolehlivost informací a fakticita. „Minimalizovat cokoli, co může posluchač vnímat jako podsouvání názorů nebo postojů, byť bezděčné,“ popsal.

Mediální odbornice z Univerzity Palackého Burešová chce Radě nabídnout například své zkušenosti s mediálními analýzami, jejich vytvářením i hodnocením, a doporučeními. Podotkla, že je členkou výzkumného týmu, který již pro radu ČRo zpracoval několik analýz. Chtěla by se věnovat i posluchačským stížnostem a akcím, kde by se mohli setkávat lidé, kterým na rozhlase záleží.

Podle Šmída se zbytečně démonizuje zpravodajská a informační funkce rozhlasu. „Rozhlas je především instituce, která by měla kultivovat společnost, která by měla přinášet určitou noblesu, nadhled, estetiku, kulturu v tom vyšším slova smyslu,“ popsal.

Podle Trojana je úloha ČRo v oblasti důvěryhodných informací nezastupitelná. Český rozhlas označil za třešničku na dortu všech rozhlasových stanic. „Je to perla, která by se měla zachovat a kultivovat,“ uvedl.

Rada má podle zákona o Českém rozhlase zajistit kontrolu média veřejností

Nové členy Rady ČRo by měla Sněmovna volit na své zářijové schůzi. Je to zatím poslední řádná schůze před volbami.

V radě byla volná tři místa, poslanci ale v červnu zvolili jen jednoho nového člena. Stal se jím jejich dosavadní kolega Vítězslav Jandák (ČSSD). Další členy rady poslanci už v červnu nezvolili.

Rada má podle zákona o Českém rozhlase zajistit kontrolu média veřejností. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a schvalovat rozpočty a závěrečné účty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

20:35 Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

Desítky opatření vlády pravidelně končí u soudů jakožto nezákonná verdiktem o jejich zrušení a s upo…